Назву цієї країни ми всі добре знаємо. Перш за все, вона асоціюється з давньою цивілізацією, яка виникла наприкінці IV тисячоліття до н. е. на берегах величезної африканської річки Ніл. Ми напевно пам’ятаємо, що існувала вона завдяки розливам Нілу, який приносив у пустелю родючий мул. Ми уявляємо собі фараонів, котрі правили Єгиптом і вели нескінченні війни, щоб здобувати рабів для будівництва гігантських усипальниць та храмів богам з головами тварин. Ближче до нашого тисячоліття країна була завойована персами, пізніше військами Александра Македонського, потім Римом. А подальша історія Єгипту нам майже зовсім невідома.

прапор Єгипту

прапор Єгипту

А трапилось от що. Тривалий час країна була провінцією Риму, потім його нащадка Візантії, а в 639—642 pp. була завойована арабами, які донині залишаються тут основним населенням. У 1882 р. Єгипет окупувала Велика Британія. Сорок років він залишався британською колонією, а в 1922 р. позбувся колоніального тягаря і став незалежним королівством, пізніше набувши республіканської форми правління. Тепер держава відома під назвою Арабська Республіка Єгипет.

мапа Єгипту

мапа Єгипту

Єгипет на мапі світу

Єгипет на мапі світу

Країна розташована на північному сході Африки і на Синайському півострові в Азії, тобто є напівафриканською-напівазійською державою з площею 1002,1 тис. км2. Уся її величезна територія поділена на 26 мухафаз — так називаються тутешні губернаторства.

Головує в державі президент, а законодавча влада перебуває в руках парламенту, який зветься Народними зборами. Національною валютою країни є єгипетський фунт, але араби чомусь називають його гінеєю.

Каїр — столиця Єгипту

Каїр — столиця Єгипту

Столицею Єгипту є Каїр, або Аль-Кахіра, тобто «той, що несе перемогу». Таку назву місто одержало ще в X ст., коли араби після багатьох завоювань об’єднали Єгипет, Палестину та Сирію в одну державу і побудували столицю для неї. Можливо, нові господарі Єгипту назвали її на честь своїх перемог, а можливо, на честь планети Марс, яку теж називали «Аль-Кахіра». Пізніше італійці, котрі прибули до країни, почали іменувати столицю Каіро, звідси і походить європейський варіант її назви.

На півночі Єгипет омивають води Середземного моря, на сході — Червоного моря. Крім того, по суходолу на сході він межує з Ізраїлем, на заході — з Лівією, а на півдні — із Суданом.

Через Суецький перешийок, який розділяє Червоне та Середземне моря, прокладений знаменитий Суецький канал, котрий було відкрито в 1869 р. До 1956 р. ним керувала англо-французька компанія, але потім канал був націоналізований і тепер належить Єгипту.

Стародавня фортеця в Каїрі

Стародавня фортеця в Каїрі

Єгипет лежить у субтропічному та тропічному кліматичних поясах, 96 % його території становлять пустельні райони. Це Аравійська, Лівійська, Нубійська пустелі та найзна-менитіша і найбільша з усіх земних пустель — Сахара, яка починається саме в Єгипті, на його півдні. З неї навесні дме гарячий та сухий або крижаний, наповнений пісковим пилом вітер хамсін. Арабською ця назва означає «50», бо триває цей вітер рівно 50 днів. У цих посушливих місцях, де навіть у січні температура не опускається нижче +15° Є, а влітку нижче +26° С, жити дуже важко. Температура повітря може підніматися до +42° Є, іноді й до +48° С, а дощі випадають рідко. Таким чином, тільки 3 % території Єгипту розташовані в дельті й долині Нілу та в пустельних оазисах і мають сприятливі умови для життя.

Суецький канал є одним з найважливіших ланцюгів у системі міжнародних морських судноплавних ліній і однією з найвеличніших споруд XIX ст. Його довжина між гирловими портами Порт-Саїд і Суец становить 161 км, а ширина водного дзеркала коливається від 120 до 318 м. Глибина в середньому сягає 16,2 м. Рух суден по каналу здійснюється цілодобово.

Пустеля біля Хургади

Пустеля біля Хургади

Ніл — єдина річка, що тече землями Єгипту. Араби називають її Ель-Бахр і дуже шанують. Це найдовша річка у світі. Її довжина сягає 6671 км. Саме поблизу неї зосереджено майже все населення і господарство Єгипту.

В Єгипті повністю відсутні ліси. Лише по берегах Нілу ростуть фінікові пальми, а в оазисах зеленіють фруктові дерева та в’ються виноградні лози.

У Єгипті живе понад 69,5 млн чоловік. З них 98 % становлять так звані єгипетські араби. Серед інших мешканців країни — нубійці, бербери та представники ще деяких народів. Не дивно, що офіційною мовою тут є арабська. Переважна більшість єгиптян сповідує іслам сунітського спрямування. Але 10 % є християнами. В основному це копти. Саме вони є нащадками давніх єгиптян. Колись копти розмовляли мовою, яку використовували в Давньому Єгипті, але ще в XI—XII ст. вона була витіснена арабською. Нині вона збереглася лише як культова мова коптів.

Міст імені 26 липня на Нілі

Міст імені 26 липня на Нілі

Єгипет — аграрно-індустріальна країна. Тут вирощують рис, кукурудзу, ячмінь, овочі, маслини, цукрову тростину, але головною культурою, яка йде на експорт, є довговолокнистий бавовник. Тваринництво розвинене слабо. Головне місце в ньому належить буйволам, коням, віслюкам, верблюдам, козам, вівцям. Працюють птахоферми.

У 1958 р. за допомогою радіоізотопів була відкрита річка, що тече під Нілом. Води в ній у шість разів більше, ніж у Нілі.

На Нілі існує декілька гребель. Серед них на весь світ відома Асуанська гребля, побудована за допомогою СРСР. Під час її спорудження були залиті землі, де знаходилися цінні архітектурні пам’ятки часів Давнього Єгипту, присвячені богам Амону, Птаху та Хармакісу. Щоб зберегти їх, було прийнято рішення перенести два храми в безпечне місце. Роботи почалися в 1963 році і тривали вісім років. Кам’яні блоки, кожний вагою від п’яти до 20 т, були вийняті, пронумеровані, оброблені синтетичним каучуком, перевезені і зібрані в місці, яке вище за попереднє на 65 м. Давні архітектори побудували храми таким чином, що в певні дні на кілька хвилин сонячні промені проникають усередину храму і висвітлюють статуї, які там містяться. Цей надзвичайний ефект при перенесенні вдалося зберегти.

піраміда Хеопса

піраміда Хеопса

Завдяки нільським греблям Єгипет виробляє багато електроенергії. Крім того, тут видобувається нафта, фосфати, залізна руда та інші корисні копалини. Це створює можливості для існування нафтопереробної і нафтохімічної промисловості, виробництва мінеральних добрив. Достатньо розвинутою є і текстильна промисловість. Цілком зрозуміло, що тканини здебільшого виробляють з бавовнику.

Висота найвищої серед пірамід, піраміди фараона Хуфу (Хеопса), сягає 147,5 м. Трохи поступається їй усипальниця фараона Хафра, котра височить на 143,5 м.

Маска Тутанхамона

Маска Тутанхамона

Великі прибутки, які сягають 3 млрд на рік, країна одержує від туризму. Це й не дивно, бо на єгипетських землях збереглася велика кількість архітектурних пам’яток Давнього Єгипту, які дуже цікавлять відвідувачів з усіх країн світу, їх, перш за все, приваблює велична Долина фараонів неподалік від Каїру, де височать піраміди та загадковий Сфінкс з обличчям фараона Хафра. Крім того, Єгипет славиться курортними місцями на узбережжі Середземного моря, які в сукупності часто називають «єгипетською Рив’єрою». Є бажаючі здійснити екскурсії і в надзвичайно красиву Лівійську пустелю, яка вражає різнобарвністю відтінків своїх ландшафтів.

Алея сфінксів

Алея сфінксів

Але, незважаючи на досить розвинену інфраструктуру господарства, в цілому населення Єгипту живе дуже бідно. Поступово посилюється безробіття. Значно поширилася корупція. Серйозною проблемою є дуже високий рівень народжуваності. Не вистачає житла. Рівень неписьменності населення сягає 60 %. Втім, веселі й безтурботні єгиптяни з оптимізмом дивляться в майбутнє.

У долині фараонів

У долині фараонів