Ватикан — особлива держава-місто, розташована на території Рима. Вона — найменша не тільки в Європі, а й у світі, оскільки її площа дорівнює лише 44 га. Ватикану також належать 13 будівель, що знаходяться поблизу Рима, зокрема собори Санта-Марія-Маджоре, Сан-Джованні-ін-Латерано, Сан-Паоло, а також замок Кастель-Ґандольфо — літня резиденція Папи Римського.

прапор Ватикану

прапор Ватикану

Умовний кордон, що відділяє Ватикан від Рима, становить приблизно 4,07 км і є найкоротшим у світі.

Ватикан — нащадок Папської області, яка існувала з 756 р., після того як франкський король Піпін Короткий подарував Папі Стефану II Рим і декілька провінцій Італії. До 1870 р. Папська область мала територію близько 16 тис. км2 з населенням понад З млн чоловік. Але з 13 травня 1871 р. вона увійшла до складу Італійського королівства. У лютому 1929 р. між італійським урядом і главою римсько-католицької церкви була підписана так звана Латеранська угода, відповідно до якої й засновано незалежну державу Ватикан у її сучасних межах. За цією угодою італійський уряд взяв на себе зобов’язання щодо фінансової компенсації натомість втраченої території папської держави. Таким чином, щорічно з Італії до Ватикану перераховувалося 750 млн лір та 1 млрд лір у державних облігаціях. Нова угода між Італією і Ватиканом була підписана у лютому 1984 р. — вона надавала італійцям повну свободу вибору віросповідання.

мапа Ватикану

мапа Ватикану

Ватикан на світовій мапі

Ватикан на світовій мапі

За своїм державним устроєм Ватикан — абсолютна теократична монархія, тобто така форма правління, за якою вся політична влада належить духівництву. Главою держави і всієї римсько-католицької церкви є Папа, що обирається довічно. Йому належить уся законодавча, виконавча і судова влада в країні і церковна влада в католицькому світі в цілому. Роль уряду виконує комісія понтифіків (первосвящеників) на чолі з державним секретарем — усі вони призначаються Папою. З 22 жовтня 1978 р. Римським Папою Іоанном Павлом II уперше за останні 450 років був обраний не італієць. Ним став польський кардинал Кароль Войтила. Цей день вважається національним святом Ватикану.

Площа Св. Петра у Римі — вхід до Ватикану

Площа Св. Петра у Римі — вхід до Ватикану

Іоанн Павло II є найполітизованішим Папою за всю історію римсько-католицької церкви. Постійні подорожі по всьому світові зробили його значною політичною фігурою нашого часу. Його проповіді слухало понад 14 млн чоловік, зокрема, і в Україні, де він перебував у червні 2001 р. Головною метою діяльності Папи є збереження миру, загальнолюдських цінностей, примирення різних гілок християнської церкви.

Купол собору, спроектований Мікеланджело

Купол собору, спроектований Мікеланджело

Іоанн Павло II — найосвіченіша людина світу. Він є автором багатьох наукових праць не лише з теології, а й етики, літератури. У Польщі видано декілька його поетичних збірок, а також автобіографію «Дар і таїнство», що стала безпрецедентним випадком в історії католицизму. Папа вільно володіє шістьма іноземними мовами, зокрема російською. Він відвідує всі виставки Ватикану, а деякі навіть відкриває.

Собор Святого Петра

Собор Святого Петра

За оцінками 2002 р., населення Ватикану складало 900 чоловік, які переважно є службовцями державних установ і всесвітньо відомих музеїв. Ватиканське громадянство мають близько 70 духовних осіб, 54 швейцарських гвардійці, що охороняють Ватикан і виконують церемоніальні функції, а також 159 папських жандармів, які стежать за порядком. Крім того, в установах Ватикану працює близько 2500 італійських громадян, половина з яких має духовний сан. За національним розподілом тут мешкають італійці і швейцарці. Державними мовами є італійська і латинська. Ватикан має свою грошову одиницю — ватиканську ліру, яка дорівнює італійській лірі. Власна ватиканська монета в основному призначена для нумізматів.

Сикстинська капела

Сикстинська капела

Світовий вплив Ватикану виходить за межі його території. За допомогою величезного апарату священнослужителів — більш ніж 400 священиків і понад 1 млн членів чернецьких орденів, католицьких організацій та благодійних товариств — держава суттєво впливає на політичне життя Італії та інших країн, населення яких сповідує католицизм (близько 900 млн). З цією ж метою широко використовуються засоби масової інформації: крім офіційної газети «Обсерваторе Романе», Ватикан видає понад 1 тисячу газет і журналів 50 мовами, а його радіостанція — одна з найпотужніших у світі. З 1996 р. країна підключилася до мережі Інтернет.

Ватиканські музеї

Ватиканські музеї

Католицька держава володіє чималими капіталами і тісно пов’язана з великими італійськими і міжнародними банками. Вона одержує значні прибутки з капіталів, які вкладені у підприємства міжнародних корпорацій. Значна частина грошей надходить сюди у вигляді податків на церкву, пожертвувань, коштів від іноземного туризму і продажу поштових марок. Ватикан є також крупним земельним власником. Загальна вартість акцій та інших цінностей, зокрема золотого запасу держави, складає понад 13 млрд доларів.

Ватикан оточують міцні середньовічні стіни. Урочистим входом до нього слугує велетенська площа Святого Петра (340x240 м), створена у XVII ст. видатним італійським скульптором та архітектором Джованні Берніні. Вона прикрашена 284 колонами і 140 статуями святих. Площа спроектована таким чином, що, якщо стати рівно в центрі, можна побачити вражаючий ряд колонади, а зробивши декілька кроків убік, — з-за кожної колони розгледіти ще три. На площі розташований собор Святого Петра — найбільший храм християнського світу. Його довжина дорівнює 211м, висота — 189 м, а висота купола усередині собору — 119м. Історія його зведення почалася ще з 324 р., коли перший християнський імператор Константан Великий вирішив побудувати храм на місці, де було поховано святого Петра, закатованого в цирку Нерона. З того часу собор зазнавав численних перебудов і доповнень, аж до 1506 р., коли архітектору Браманте доручили його повну реконструкцію. Разом з ним у ній брали участь такі видатні італійські митці, як Рафаель, Перуцці, Сангалло і, нарешті, Мікеланджело. Взявши за основу проект Браманте, той задумав побудувати величезну базиліку за формою грецького хреста з ефектним подвійним куполом. Але за наказом Папи Павла V у 1606 р. грецький хрест був замінений на латинський з додаванням до плану Мікеланджело двох ніш і фасаду. З 1629 р. храм було прикрашено скульптурними творіннями Берніні. В цілому робота над проектом зайняла 120 років. За цей час над ним працювали 10 архітекторів, а рішення про його затвердження приймало 20 пап.

Замок Святого Ангела

Замок Святого Ангела

Купол собору, спроектований Мікеланджело, називають не інакше, як «поетичною гармонією нескінченності». Гігантське сіро-голубе склепіння не володарює в небі, а зливаючись з ним, нібито виглядає частиною небозводу. Усе, що є чистого і піднесеного в людських думках, єднається тут з молитвами і благочестивими надіями християнського світу.

Поблизу собору розташована Сікстинська капела, побудована архітектором Джованні де Дольчі (1475—1483). Вона теж відома завдяки творінням Мікеланджело — фрескам «Сцени Творіння» (1508—1512) і «Страшний суд» (1535—1541), а також роботам Перуджино, Ботічеллі, Гірландайо та інших майстрів живопису.

Ватиканські сади

Ватиканські сади

У північній частині Ватикану знаходиться величезний ансамбль Ватиканського, або Папського палацу (XV—XVI ст.). Він складається з понад 100 кімнат, декількох каплиць і музеїв, папської бібліотеки, що має одну з найбільших у світі колекцій рукописів та автографів і обслуговує церковні організації та наукові кола. Папські кімнати оздоблені видатним митцем епохи Відродження Рафаелем. Особливою вишуканістю та пишністю відзначаються палаци Бельведер та Сан-Дамазо, що також прикрашені фресками Рафаеля. Комплекс палаців Ватикану вважається найбільшим у світі зібранням художніх цінностей: тут зберігаються тисячі взірців античної та середньовічної скульптури, живопису, колекції давніх документів, географічних карт тощо. Серед музеїв і галерей Ватикану особливо визначними є Музей єгипетського мистецтва, Музей етруського мистецтва, Музей К’яромонті, Музей Латеранського палацу та інші. У ватиканських садах розташована Вати-канська пінакотека, у 15 залах якої зібрані унікальні витвори італійського живопису XI—XVII століть. Усі ці скарби та історичні пам’ятники привертають до себе увагу як багатьох віруючих, так і туристів. Мільйони прочан щороку здійснюють паломництва до Ватикану. Особливо багато їх тоді, коли раз у 25 років Папа Римський відкриває в соборі Святого Петра Священні Врата і всі, хто проходить крізь них, одержують відпущення гріхів і Господнє благословення.

Ватиканська бібліотека

Ватиканська бібліотека