Колись була така пісня: «Над Канадой небо сінєє, меж берез дожди косые — хоть похоже на Россию, только все же не Россия...» І справді, Канада дуже схожа на Росію — і кліматом, і розмірами, адже Канада — друга за величиною країна у світі! Але це зовсім інша держава, у якої є свої традиції. Це унікальна країна, яка ввібрала в себе все розмаїття сучасного світу. Канада — це величезний простір і різноманітність ландшафту. Люди різної культури та віросповідання. Химерні історичні реалії і суперсучасні технології. Канада також виділяє значні кошти на збереження своїх природних багатств та реставрацію історичних пам’яток. А ще кажуть, що у цієї країни більше географії, ніж історії. І це правда, адже в Канаді — кілька кліматичних зон.
прапор Канади
Канада — федеративна держава у складі десяти провінцій та трьох територій, що займає більшість материка Північної Америки і численні прилеглі острови. Загальна її площа становить 9,976 млн км2 (на цій території могло б розміститися шістнадцять Україн або пів-Росії). Населення Канади, однак, порівняно невелике — близько 32,207 млн людей (тобто навіть менше, ніж в Україні!). На заході Канада межує з Аляскою (США) і омивається Тихим океаном, на сході омивається Атлантичним океаном, на півночі — Північним Льодовитим. На півдні вона межує з США (до речі, американсько-канадський кордон найдовшим у світі — 6416 км). Біля східного узбережжя і в затоці Святого Лаврентія розташовані острови Ньюфаундленд, Кейп-Бретон, Принца Едварда та багато інших. На півночі простягнулися Баффінова Земля, острови Гудзонової затоки та численні острови Канадського Арктичного архіпелагу, розділені вузькими мілководними протоками. Тихоокеанське узбережжя сильно порізане вузькими та довгими затоками з крутими схилами. Недалеко від західного берега лежить великий острів Ванкувер, острови Королеви Шарлотти та інші.
мапа Канади
Канада на мапі світу
Походження слова «Канада» досі не з’ясоване. Припускають, що воно походить від індіанського «каната» — скупчення хатин чи група людей, імовірно, саме так називали свої землі індіанці сучасного Квебеку, з якими зіткнулися перші французькі завойовники. В період французького колоніального панування в XVI—XVII столітті назва Канада вживалася паралельно з офіційною — Нова Франція. З 1791 р. так називалися англійські колонії в районі сучасних провінцій Квебеку та Онтаріо, а з 1867 р. назву було перенесено на всю країну між Атлантичним і Тихим океанами.
Мальовниче гірське озеро Еміралд
Клімат Канади внаслідок великої широтної протяжності і особливостей рельєфу дуже різноманітний, але здебільшого помірний і субарктичний. Можна виокремити декілька кліматичних областей — від холодної на півночі до м’яко-помірної на тихоокеанському узбережжі. Головна особливість клімату — його континентальність, різкі переходи між крайніми типами погоди: спекотним літом і холодною зимою. Середні температури січня — від —35° С на півночі до +4° С на півдні Тихоокеанського узбережжя, а в липні стовпчик термометра показує від +21° С на півдні до +4° С на островах Канадського Арктичного архіпелагу. Опадів тут буває від 150 мм у північній частині до 1250 мм на Атлантичному та 2500 мм на Тихоокеанському узбережжях.
Річка Юкон
Острови, що прилягають до берегів півострова Лабрадор, мають народну назву «острови вітру і туманів». Тут на рік буває не більше чотирьох сонячних днів. А ще біля берегів Канади спостерігаються найвищі у світі припливи та відпливи.
Більша частина Канади — пагорбиста рівнина, обмежена зі сходу та заходу гірськими узвишшями вздовж узбережжя Тихого та Атлантичного океанів. На півночі — арктична пустеля, тундра, лісотундра, на схилах Кордильєр — хвойні та мішані ліси, на півдні — степ і лісостеп, здебільшого розорані як сільськогосподарські угіддя. На північному сході розташована ціла система Великих озер (Канаді належить третина акваторії). Східна частина Канади — рівнини і плато висотою від 300 до 1500 м. На заході — Кордильєри висотою до 6050 м (гора Доган, найвища точка Канади). Ширина гірського поясу сягає тут 600 км. З басейну ріки Лайард у південному напрямку тягнуться Скелясті гори. їх західні схили вкриті хвойними лісами, а східні — оголені і скелясті, трапляються вершини, що сягають 4000 м. Західніше Скелястих гір лежить вулканічне плато рік Фрейзер та Колумбія.
Ніагарський водоспад на кордоні з США
Більшість річок Канади належать до басейну Атлантичного та Північного Льодовитого океанів, значно менше їх впадає у Тихий океан. Головні річки — Святого Лаврентія, Макензі та Фрейзер. Найбільша річка — річка Святого Лаврентія — має численні притоки. Вона поєднує басейн Великих озер з Атлантичним океаном. Річка Саскачеван впадає в озеро Вінніпег, звідки витікає річка Нельсон, що впадає в Гудзонову затоку. Річки Атабаска та Піс-Ривер (ця назва перекладається як «ріка миру») вливаються в річку Невільничу, яка впадає в Велике Невільниче озеро. З нього витікає велика річка Макензі, яка впадає в Північний Льодовитий океан. В Тихий океан впадає річка Фрейзер, а також ріки Юкон і Колумбія, що частково проходять канадською територією.
Вид на Баффінову Землю
Найбільшим за площею серед прісноводних озер є озеро Верхнє — 82,4 тис. км2. Воно, власне, є частиною єдиного, найбільшого у світі прісноводного моря, яке складається з п’яти озер: Верхнього, Мічиґан, Гурон, Ері, Онтаріо. Тут зосереджена п’ята частина усієї прісної води земної кулі!
Канада — одна з найбагатших на озера країн світу. На кордоні з США розташовані Великі озера (по них і проходить кордон) — Верхнє, Гурон, Ері, Онтаріо. Ці озера з’єднують невеликі річки, утворюючи величезний басейн площею більше 240 тис. км2. Іншими значними озерами є Велике Ведмеже, Велике Невільниче, Вінніпег і Атабаска. Серед потужних водоспадів — знаменитий Ніаґарський водоспад на кордоні з США.
Щодо рослинності Канади, то тут теж багато цікавого. Полярні острови лежать у зоні, поверхня якої вкрита снігами та льодовиками, що не тануть навіть протягом короткого літа. Острови біля Північного узбережжя Канади покриті тундрою, яка займає і всю північну материкову частину, сягаючи далеко на південь уздовж західного узбережжя Гудзонової затоки і на півострів Лабрадор. Тут росте осока, чагарникові береза та верба, водяться північний олень, полярний заєць, лемінг, песець та оригінальний мускусний вівцебик. На південь від тундри між Тихим та Атлантичним океанами простяглася широка смуга лісів. У XIX столітті це був основний продукт експорту в Європу. Тут переважають хвойні ліси; головні породи — чорна ялина на сході та біла ялина на заході, сосна, модрина і туя. Менш розповсюджені листяні ліси складаються в основному з тополі, берези, верби та вільхи. Особливо різноманітні вони в районі Великих озер (американський в’яз, веймутова сосна, канадська пуга, дуб, каштан, бук). На тихоокеанському узбережжі поширені хвойні ліси з дугласової ситхинської ялини, аляскинського та червоного кедру.
У центрі Торонто
У приморських атлантичних провінціях розкинулися аркадські ліси, де ростуть бальзамічна ялиця, чорна та червона ялини, а також кедр, американська модрина і бук. Південніше поясу лісів на захід від озера Вінніпег до підніжжя Скелястих гір розташована степова зона прерій, що здебільшого розорана під лани, на яких вирощують пшеницю. Серед диких трав у преріях ростуть — пирій, костер, ковила, бутелоуа та келерія. В Канаді можна зустріти оленів, лосів, вовків, лисиць, гризлі, канадську рись і пуму. У гірських районах є баран товсторогий та сніжна коза. Доволі численними є гризуни — канадська білка чикарі, бурундук, американська летяга, бобер, дикобраз-голкошерст, зайці та пищухи. Мисливці за хутром побачать тут ондатру, песця, соболя та видру. У цій країні багато перелітних птахів та промислової птиці, а в прісноводних озерах — риби.
Ми звикли до того, що суниця — це такі собі маленькі кущики, які ростуть у лісі. А ось у Канаді поблизу Ванкувера зустрічається суничне дерево! Його квітка є емблемою Нової Шотландії. А ще звичні нам дерева у цій країні стають «кольоровими» — тут росте жовта береза, а знайома нам зелена ялина, що у нас і взимку і влітку одного кольору, тут має аж три забарвлення — вона буває чорна, червона й біла. Канада дуже бережно ставиться до свого лісового багатства: незважаючи на процвітаючу деревообробну промисловість, канадці невпинно дбають про збереження 400 млн га лісів, що залишилися в країні.
Канада — високорозвинена індустріально-аграрна країна. Кожна її провінція має свою економічну спеціалізацію, свою історію, свій характер і свої традиції. Офіційними мовами в країні є англійська й французька. Але для багатьох канадців рідними мовами є італійська, китайська, німецька, португальська, польська, українська, датська, грецька та інші.
Торонто (до речі, мовою індіанців гуронів це означає «місце зустрічі») офіційно був визнаний ООН як «найбагатонаціональніше місто». Його жителі розмовляють аж 100 мовами!
Столицею Канади є Оттава (понад 1 млн мешканців). Мовою місцевих індіанців назва міста означає «обмін». Цікаво, що спочатку люди глузували з того, що Оттаву було проголошено столицею Канади. Казали, що новоявлений центр Канадської федерації (заснований у 1799 р., став столицею у 1867 р.) повністю застрахований від нападу ззовні, бо будь-яка армія обов’язково заблукає в хащах, що оточують місто. Навіть доброзичливо налаштовані спостерігачі, включаючи багатьох канадців, відгукуються про Оттаву як про «найближчу до Північного полюса лісопильню». Але нині провінційний стиль, майже повна відсутність висотних будівель надають цьому місту особливого шарму. Влітку на газонах безліч квітів, тротуарами бігають майже ручні чорні білки, а взимку можна побачити службовця, що поспішає на ковзанах на роботу.
Міст Олександра через річку Оттава у столиці Канади
Більше, ніж своїми музеями і театрами, Оттава славиться найбільшим весняним фестивалем тюльпанів. На нього з’їжджаються люди з усього світу. Початок йому поклав царський подарунок нідерландської королівської сім’ї — 100 000 тюльпанів за участь канадських солдатів у визволенні Голландії від нацизму під час Другої світової війни.
Краєвид провінції Онтаріо
Оттава розташована в Онтаріо, емблемою якого є квітка білого триліуму, а девізом — «Вірний від самого початку — вірний завжди». Онтаріо часто називають «найбільш канадською провінцією Канади». Згідно з канадським афоризмом, в Онтаріо живе «третина населення країни і половина всього іншого». Також кажуть, що Онтаріо — це Канада в мініатюрі: поряд з густозаселеним (60 чол./км2), розбудованим індустріальним півднем, де живуть кілька сотень тисяч жителів, тут є і своя північ — малоосвоєні тундри, болота і тайга, населена індіанцями, яких дуже небагато, гірничопромисловий північний схід, заселений франко-канадцями, і сільськогосподарські території. Тут дуже багато свят — зимовий карнавал, свято кленового сиропу, весняний фестиваль мистецтв, свято приходу весни (в Оттаві), фестиваль індіанського мистецтва, свято вина і винограду. Багато музеїв під відкритим небом. Найвідомішим визначним об’єктом світового значення є Ніаґарський водоспад, який щороку приваблює мільйони туристів. Іншими великими містами є Торонто (столиця провінції), Гамільтон, Кітченер і навіть свій Лондон.
Канада належить до країн з найбільшою кількістю студентів університетів, що становлять 90 відсотків серед молоді.
Своєрідним антагоністом Онтаріо є Квебек. На його емблемі зображена біла лілея. Монреаль — побратим Санкт-Петербурга. За кількістю музеїв, художніх галерей, театрів це місто не має собі рівних серед міст Канади. Давня церква Нотр-Дам де Бонсекур, собор Нотр-Дам де Монреаль нагадує знаменитий паризький Нотр-Дам де Парі. А ще тут знаходиться столиця квебекських ескімосів Кууджуак. Девіз Квебеку — «Я пам’ятаю». Єдиною офіційною мовою тут є французька. Неофіційна назва Квебеку — «прекрасна провінція» або «французька Канада» — протиставлення Канаді англійській — тобто іншим дев’яти провінціям. Квебек є також найбільшим виробником кленового сиропу.
Узбережжя Британської Колумбії
Символом Британської Колумбії, яка відокремлена від решти країни Кордильєрами, є кизил. На її території субтропічний клімат. Північна частина цього регіону багата на ліс. Край відомий міжнародними змаганнями лісорубів і міжнародною регатою. Ботанічний сад Батчер-гарден з квітами та деревами різних кліматичних поясів — один із кращих ботанічних садів світу. Столицею цієї провінції є місто Вікторія.
Найшвидша з течій — Наквато рапідс — проходить біля берегів канадської провінції Британська Колумбія (в Тихому океані). Її швидкість — 29,6 км/год.
«Найбільш українськими» можна назвати Саскачеван та Манітобу. Емблемою Саскачевану є степова лілія, а Манітоби — квітка степового крокусу. У Саскатауні (Саскачеван) є Український музей Канади, діє фольклорний ансамбль українського танцю. Вінніпег (Манітоба) — місто-побратим Львова. Упродовж двадцяти років мером цього міста був канадський українець Стівен Дзюба. Є тут і музей ескімоського мистецтва. Манітоба — перша канадська провінція, законами якої 1870 р. було задекларовано рівноправ’я англійської та французької мов.
Саскачеван (у перекладі з мови індіанців означає «швидководний») називають «хлібним кошиком Канади», а Манітобу — «пшеничною столицею». Також тут добувають руду кольорових металів, уран, нафту, тут є один з найбільших у світі нікелевий комбінат. Канада є абсолютним лідером у світі з добування урану.
Острів Принца Едварда — найменша провінція, емблемою якої є квітка венерин черевичок, а девізом — «Малий під захистом великого». Неофіційна назва острова — «сад у затоці». Саме тут був винайдений і випробуваний перший автомобіль. На острові Принца Едварда майже нема природних ресурсів, основним джерелом прибутку є туризм. І подивитись тут є на що. Село Вудлейд, наприклад, знамените своїми вудлейдськими репродукціями. Відставний військовий, який тут жив, присвятив увесь свій вільний час створенню мініатюрних точних копій знаменитих будівель Англії. Наприклад, з Йоркського собору заввишки 883 мм час від часу лине дзвін та старовинна музика. А ще цей острів славиться найбільшою у світі картоплею і чудовими морськими пляжами.
Панорама Монреаля
Ньюфаундленд — наймолодша у складі Канади провінція. Вона приєдналася лише в 1949 p., її емблемою є квітка сараценії. Тут проводяться фольклорні фестивалі, є два національних парки та національний історичний парк у районі розкопок першого поселення вікінгів, який був оголошений пам’яткою світової спадщини. На шельфі північної частини провінції відкрито нафтогазові поклади.
Нову Шотландію називають квіткою суничного дерева. Тут збереглося багато укріплень XVII—XVIII століть: Форт-Босежур в Аннаполісі, Форт-Єнн у Вінсорі, Кейп-Бретон в Луїсбурзі. На вході до цих укріплень туристів зустрічає варта у формі французької армії, яка вимагає паролю. В Люненбурзі є музей риболовства. Ця провінція (після Онтаріо) — найбільша, густота населення — 16 чол./км. Це в той час, коли у середньому по країні вона становить 3 чол./км. Нова Шотландія також багата на шельфові поклади нафти та природного газу. Девіз провінції — «Один захищає, інший завойовує» — пов’язаний з англо-канадським суперництвом.
День народження королеви Вікторії (24 травня 1819 р.) колись був святом усієї Британської імперії. Тепер його забули навіть у Великій Британії. Нині його святкують лише в Канаді.
До корінних мешканців Канади належать дві групи населення. Перша — представники численних індіанських племен, що говорять 58 мовами. Друга — ескімоси.
Нині слово «ескімос» у Канаді не вживається, бо вважається образливим — у перекладі з однієї з індіанських мов воно означає «той, хто їсть сире м’ясо». За проханням ескімоських організацій в конституції, офіційних документах і пресі представників цього народу називають інуїтами (в однині — «інук»), що означає просто «людина».
З початку XVII століття почалася французька, а потім англійська колонізація території Канади. Після тривалої англо-французької боротьби Канада в 1763 р. стала англійською колонією. Антиколоніальне повстання 1837— 1838 рр. було придушене англійськими властями. У 1867 р.
Канадські ескімоси
Канада першою з англійських колоній стала домініоном, тобто здобула часткову незалежність. Сучасні ж кордони Канади склалися в основному в 70-х роках XIX століття, хоча є провінції, які приєдналися до складу Канади пізніше. В Першій та Другій світових війнах Канада брала участь на боці Великої Британії. Згідно з Вестмінстерським статутом 1931 р. була розширена компетенція уряду Канади (як і інших британських домініонів) у міжнародних і внутрішніх справах. Після Другої світової війни посилився вплив США на економіку та політику Канади (при одночасному послабленні англійських позицій).
Існує такий вираз: «Канада могла б користуватися англійською формою правління, французькою культурою та американськими технологіями. Замість цього вона має англійську технологію, французьке правління і американську культуру». Річ у тім, що англійська форма правління вважається найдемократичнішою, французька культура — найвитонченішою, а американська технологія — найрозвиненішою. Замість цього Канада, як вважає автор вислову, віддала перевагу застарілій англійській технології, дешевій американській маскультурі, а під французьким правлінням мається на увазі майже 16-річне перебування на чолі уряду франко-канадця П’єра Трюдо.
З другої половини 60-х років у Канаді став помітним поворот до незалежного політичного курсу, а в 60—70-х роках загострилися внутрішні політичні проблеми, зокрема щодо становища франко-канадців. У 1982 році набрала чинності нова конституція країни. Однак її не визнає Квебек, який добивається особливого статусу. Нині Канада входить до складу Британської Співдружності Націй. Главою держави є королева Великої Британії, яка представлена генерал-губернатором. Політична система в країні скопійована з англійської.
Канада — дуже незвичайна країна. Її винятковість полягає в повній схожості водночас на деякі європейські країни та США, в тільки їй притаманних традиціях та особливому канадському характері. Це країна, яка ще повністю не досліджена, і, може, таємниці, які приховує в собі Канада, колись збагатять світ.