Алюмінієвий Берег — так можна було б назвати (за аналогією із Золотим Берегом) західноафриканську країну Гвінею. Ця держава має найбільші на планеті поклади бокситів — понад третину світових запасів. Окрім цього, золото, алмази, залізну руду... Гвінея живе завдяки багатим надрам. Правда, живе поки що зовсім небагато, якщо не сказати бідно. Вона залишається в списку найменш розвинених країн світу.

прапор Гвінеї

прапор Гвінеї

мапа Гвінеї

мапа Гвінеї

Гвінея на світовій мапі

Гвінея на світовій мапі

Територія Гвінеї в різний час входила до складу різних імперій — спочатку була частиною держави Гана, потім — Малі. З XVI ст. одну частину Малі захопила сонгайська імперія Гао, а іншу — держава народу фульбе під назвою Текрур. Тодішні мешканці цих земель не підозрювали про боксити і не знали, що таке алюміній. Вони займалися сільським господарством та завоюванням територій. Європейці поширили тут работоргівлю — на узбережжі довгий час тривало змагання між англійськими, французькими та португальськими работорговцями. Після заборони работоргівлі країна стала приваблювати торгівців «живим товаром» навіть більше, сталося це через те, що в районі Гвінеї сильно порізаний берег — він забезпечував надійне прикриття «неофіційним» суднам работорговців, на які полювали британські воєнні кораблі.

На гвінейському ринку

На гвінейському ринку

Згодом європейські купці освоїли торгівлю арахісом, пальмовою олією, каучуком. Вони жили переважно на узбережжі й платили данину місцевим вождям. Вожді бажали отримувати все більше, купці не хотіли платити взагалі нічого. Це протистояння завершилося на користь купців — в середині XIX ст. Франція встановила протекторат над частиною Гвінеї, а в 1895 p., після тривалого опору, вся територія сучасної Гвінеї увійшла до Французької Західної Африки. У 1905 р. було остаточно встановлено кордони Французької Гвінеї, що стала окремою колонією. Французькі правителі не дуже чемно поводилися з корінним населенням. Гвінейці мали платити подушний податок, їх примусово залучали до неоплачуваних громадських робіт. До середини XX ст. Франція надала жителям колонії більше політичних прав, і гвінейці не забарилися з їх реалізацією, проголосувавши на референдумі 1958 р. за незалежність.

Народний палац в Ру-дю-Нігер

Народний палац в Ру-дю-Нігер

Позбавившись означення «французька», республіка Гвінея втратила й кваліфікованих спеціалістів, інвестицій, ринку збуту своїх товарів. Довелося все починати з чистого аркуша. Певний час Гвінеї надавали допомогу СРСР та Китай, і молода країна намагалася перейняти їхній соціалістичний досвід. Гвінейці швидко провели націоналізацію в промисловості і сільському господарстві. Це так само швидко призвело до застою в економіці. Керівництво країни ліквідувало приватну торгівлю, і лише на початку 1980-х років цей вид діяльності було реабілітовано. Дев’яності роки ознаменувалися переходом до багатопартійної системи та ринкової економіки. Нині Гвінея є членом ООН, Організації африканської єдності та Економічної спільноти західноафриканських країн. Налагоджено дипломатичні стосунки з Францією.

архіпелаг Іль-де-Лос

архіпелаг Іль-де-Лос

На сучасному етапі Міжнародний валютний фонд оцінює економічну діяльність країни як задовільну: почалося зростання ВВП, держава втримує інфляцію (грошовою одиницею країни є гвінейський франк), але в списку проблем залишається величезний зовнішній борг, низький рівень життя населення. Серйозною загрозою економіці та політичній стабільності Гвінеї є великий і практично безперервний потік біженців із сусідніх країн Сьєрра-Леоне та Ліберії, охоплених громадянськими війнами. Кількість їх особливо зросла наприкінці XX ст. Біженці загострюють ситуацію зі станом охорони здоров’я, а ця галузь і так перебуває не в найкращому стані: у Гвінеї дорогі медикаменти, бракує кваліфікованого медичного персоналу.

Гвінейці за молитвою

Гвінейці за молитвою

Гвінея має територію у 245,9 тис. км2, яка розділяється на чотири фізико-географічних райони, населені різними етнічними групами. Нижня, або Приморська, Гвінея розташована на заході — район товарно-експортного землеробства. Це плоска низовина, де вологий сезон триває довше, ніж в інших районах. Тут живуть переважно представники народу сусу. В цьому районі розташована й столиця Конакрі (700 тис. мешканців), яка є головним портом країни. В Середній Гвінеї переважають савани, які перетинає пісковиковий масив Фута-Джаллон з мальовничими гірськими луками. Район заселений народом фульбе, який традиційно займається скотарством на цих луках. У долинах рік, які беруть свій початок у Середній Гвінеї, вирощують рис, маніок та інші культури. На схід від масиву Фута-Джаллон, в басейні річки Нігер, лежить Верхня Гвінея. Це район саван, заселений переважно землеробами малінке. Лісова Гвінея, де мешкає багато дрібних народностей, розташована на північному сході — тут разом із саваною збереглися й тропічні ліси.

гвінейська маска

гвінейська маска

Розмаїття етнічних груп у Гвінеї (загальна кількість населення 7,6 млн чоловік) нерідко призводить до того, що вони не розуміють один одного (в прямому і в переносному значенні). Так, ще й досі не подолано ворожнечу за політичне панування в країні між землеробами малінке і сусу, які говорять на мовах манде, і скотарями фульбе. Окрім названих народів, у Гвінеї проживають малочисельні народності лома, герзе, кісі та ін. Місцеві мови настільки різняться, що навіть гвінейці, які живуть у сусідніх районах, інколи не в змозі порозумітися. Не завжди рятує й офіційна французька мова, яку знають не всі, особливо в сільській місцевості.

гора Німба

гора Німба

Переважна більшість гвінейців зайнята сільським натуральним або дрібнотоварним господарством. Навіть у початкових школах, які відвідують близько 50 % дітей, разом з викладанням азів читання велика увага приділяється набуттю сільськогосподарських навичок. Проте така шкільна програма, родючі землі, великі пасовиська, достатня кількість опадів не позбавляють Гвінею необхідності імпортувати продукти харчування — переважно це рис, цукор, молочні продукти.

Типове гвінейське поселення

Типове гвінейське поселення

Але Гвінея має потенціал для підняття економіки. Матеріально він виражений в унікальних за кількістю та якістю покладах бокситів, солідних запасах золота (ведеться його промислове видобування) й алмазів. Тільки-но починається освоєння розвіданих значних запасів залізної та уранової руд, міді. Поступово набирає обертів промисловість (найбільше підприємство — завод у місті Фріа, де виплавляють алюміній на експорт). Таким чином, гірничодобувна промисловість дає майже весь обсяг надходжень від експорту. Невелику частину в експорті мають кава, банани, ананаси, арахіс. Перспективним є освоєння океанських вод, які дають можливість для високопродуктивного рибальства. Однак пересічний гвінеєць не має багато риби у своєму раціоні. М’ясо теж далеко не щодня буває в нього на столі. Основою харчування зазвичай є кукурудза, рис та маніок. Взагалі пересічний гвінеєць — це людина бідна, яка небагато що може собі дозволити. Проте при розумному керівництві країною така ситуація невдовзі може змінитися на краще.

Національний музей Конакрі

Національний музей Конакрі