Колумбія — одна з країн, які мають кепську репутацію серед туристів. Деякі іноземні газети навіть називають її шаленою країною, куди можуть заблукати хіба що відчайдушно хоробрі мандрівники. Такої сумної слави вона зажила через нескінченні партизанські війни та ще через наркобізнес. Коли б не ці дві проблеми, Колумбія могла б стати справжнім раєм. Судіть самі: на її землях ростуть майже всі тропічні рослини, надра країни надзвичайно багаті: 90% смарагдів у світі — колумбійського походження, є родовища золота, срібла, платини, природного газу й нафти.

прапор Колумбії

прапор Колумбії

У Колумбії знаходиться найвищий у світі прибережний хребет Сьєрра-Невада-де-Санта-Марта. Найвища його вершина, гора Кристобаль-Колон (5800 м) названа на честь X. Колумба. Індіанці вважають цей гірський масив священним і називають його серцем Всесвіту.

мапа Колумбії

мапа Колумбії

Колумбія на мапі світу

Колумбія на мапі світу

Республіка Колумбія розташована на північному заході Південної Америки. На заході її береги омиває Тихий океан, на сході — Карибське море (тут лежать острови Сан-Андрес та Провіденсія, які належать Колумбії). За площею вона посідає четверте місце серед південноамериканських держав (1139 тис. км2). Найближчі сусіди КолумбіїПанама, Венесуела, Бразилія, Перу та Еквадор.

Західна частина країни — справжнє гірське царство. Тут проходить хребет Кордильєри-де-лос-Андес (ми називаємо його коротше — Анди), який тягнеться вздовж усієї Південної Америки. В Колумбії хребет розділяється на три гірські пасма — Західний, Центральний і Східний. Між ними розташовані дві долини річок Каука й Маґдалена. Вони течуть точно на північ, аж поки річка Каука не впадає в річку Маґдалену, а потім — у Карибське море.

Вид на Санта-Марту

Вид на Санта-Марту

На схід від Анд розкинулися плоскогір’я, укриті густими тропічними лісами. З літака вони нагадують яскравий зелений килим, на якому, наче примхливі візерунки, в’ються річки. Але не слід думати, що Колумбія — це нескінченні ліси. На північному сході є й пустелі.

Зоологи жартують, що в лісах Колумбії найвища «густота заселення» в світі. І справді, рослинний та тваринний світ цієї країни напрочуд різноманітний. Птахів тут налічують понад 1500 видів (це більше, ніж у Європі та Північній Америці, разом узятих), рослин — понад 130 тисяч видів! У Колумбії водяться ягуари, тапіри, броненосці, рідкісний очковий ведмідь, маленькі свинки пекарі, колібрі, величезні андські кондори. У річках на необережних рибалок чатують піраньї та електричні вугри. Охороні природи надається багато уваги: в Колумбії створено 33 національних парки, два національних заповідники, під особливий нагляд взято шість маленьких районів, де флора й фауна особливо багаті. Разом заповідні землі становлять 7,9% території країни.

Список цивілізацій, які існували колись у межах сучасної Колумбії, справляє велике враження: Тайрона, Сіну, Муїска, Кімбая, Тієррадентро... Деякі з них залишили після себе мавзолеї та яскраві малюнки на скелях, інші — золоті прикраси й гончарні вироби. Втім, про життя найдавніших мешканців Колумбії ми знаємо дуже мало.

Ботанічний сад імені Хосе Селестіно Мутіса

Ботанічний сад імені Хосе Селестіно Мутіса

Область Буенавентура в Колумбії дуже потерпає від надто рясних дощів: тут випадає 7000 мм опадів на рік, що призводить до затоплення ланів і будівель.

Колумбія була завойована іспанцями після того, як сподвижник Христофора Колумба — Алонсо де Охеда — в 1499 р. відкрив ці землі. Колумбія була однією з країн, у яких численні шукачі пригод намагалися знайти легендарну країну Ельдорадо. Спочатку індіанці зустрічали прибульців мирно, але після того, як європейці почали відтісняти їх з найкращих земель, повстали. Іспанцям довелося відвойовувати кожний шматок території, і невідомо, хто б переміг, якби загарбники не були набагато краще озброєні. Незабаром іспанці відвоювали велику частину Колумбії. Вони заснували кілька міст, у тому числі Картахену (заснована в 1533 p.). Колумбія тривалий час була найменш розвиненою з іспанських колоній. Перший університет тут був заснований тільки в 1580 р. (для порівняння: в Санто-Домінґо університет Святого Фоми існував уже 40 років). Перший друкарський верстат у Колумбії з’явився в 1738 p., на 200 років пізніше, ніж у Мексиці. Родини аристократів не бажали селитися в цьому районі, тому тут не будувалися величні палаци. Найбільш впливовою та багатою організацією була католицька церква.

У 1544 р. країна була приєднана до віце-королівства Перу і проіснувала в його складі до 1739 p., коли вона стала частиною Нової Ґранади, що включала сучасні Колумбію, Венесуелу, Еквадор та Панаму.

Лос Льянос. Колумбія

Лос Льянос. Колумбія

Незалежності від іспанців Колумбія набула 1819 р. завдяки знаменитому венесуельському визволителю Симону Болівару. Якийсь час існувала федерація Венесуели, Колумбії та Еквадору (так звана Велика Колумбія), але потім між країнами виникли суперечки, і союз розпався. Отже, незалежною державою країна вважається з 1830 р. Невдовзі після набуття самостійності в Колумбії виникли дві політичні партії, протистояння між якими призвело до громадянської війни. Протягом XIX століття країна пережила понад 50 повстань, які закінчилися кривавою Тисячоденною війною в 1899 р. Після недовгого перепочинку громадянська війна спалахнула знову. У 1948 р. розпочалася Ла Віоленсіа — одна з найкривавіших міжусобних війн, у якій загинуло понад 300 тис. чоловік. Ситуація погіршувалася через те, що поряд з революційними арміями сформувалися численні озброєні банди, які воювали проти всіх. Недаремно конфлікт у Колумбії входить до десятки найгостріших у світі. У 80—90 pp. минулого століття здійснювалися спроби встановити внутрішній мир у країні та подолати наркомафію. Проте всі вони лишалися невдалими.

Кафедральний собор у Боготі

Кафедральний собор у Боготі

Колумбія є членом ООН і Організації американських держав. Вона входить також до міжнародних об’єднань, діяльність яких спрямована на економічний розвиток регіону, — до Латиноамериканської асоціації інтеграції (ЛАІ) та Андської групи.

Колумбія — аграрно-індустріальна країна. У минулому столітті основу її економіки становило сільське господарство, а культурою номер один була кава (на світовому ринку кави Колумбія посідає друге місце після Бразилії). Рослинництво й досі відіграє помітну роль, хоча лише п’ята частина колумбійських земель придатна для землеробства, втім, тільки частина їх використовується. Попри те, що клімат Колумбії змінюється відповідно до висоти над рівнем моря, плідні землі розташовані в різних кліматичних зонах. На морському узбережжі й у долині річки Магдалена вирощується ряд комерційних культур — банани (колись — одна з основних статей колумбійського експорту), цукрова тростина, бавовник, рис, кукурудза, Гвінейська олійна пальма. Розташовані вище родючі долини рік у межах департаментів Каука і Толіма використовуються переважно для вирощування цукрової тростини і соєвих бобів (Каука), тютюну, рису і кави (Толіма). Ще вище, на схилах Анд, вирощується кава особливих м’яких ароматних сортів, якими славиться Колумбія. У цій області з рівним помірним кліматом практично не буває ні заморозків, які час від часу вражають кавові плантації Бразилії, ні сильних вітрів, від яких страждають деякі інші країни — виробники кави. Ще одна стаття прибутку — квіти, які на колумбійській землі виростають надзвичайно красивими.

Богота

Богота - столиця Колумбії

Наприкінці XX століття Колумбія наблизилася до провідних експортерів нафти на світовому ринку. За оцінками геологів, на її території знаходиться близько чотирьох відсотків світових запасів нафти. В країні добре розвинені харчова, текстильна, хімічна і нафтохімічна промисловість, машинобудування. Втім, багато товарів доводиться ввозити з-за кордону.

найстаріший район міста Ла-Канделарія

найстаріший район міста Санта-фе-де-Богота - Ла-Канделарія

Іспанська мова є офіційною, але в Колумбії розмовляють ще 75 мовами, якими здебільшого спілкуються індіанці. Традиції місцевого населення тісно переплелися з іспанською та африканською культурою, створивши своєрідну суміш. Прикладом цього може бути колумбійська музика — поєднання африканських ритмів Карибського басейну, кубинської сальси та андської музики з невеликим впливом іспанських танців.

Колумбійська кухня віддає перевагу курятині, свинині, рису, картоплі та бобам. Серед найпопулярніших страв — «ajiaco» (суп із курки з картоплею), «hormiga culona» (основна складова частина цієї страви — підсмажені мурахи) та «lechona» (смажене на вугіллі порося, фаршироване рисом). Предметом національної гордості є колумбійська кава, яку експортують до багатьох країн світу.

церква Санта Клара

церква Санта Клара в столиці

Столиця Колумбії має назву Богота (повна назва — Санта-Фе-де-Богота), її населення становить близько шести мільйонів мешканців. Богота вражає контрастами: поруч із чарівними колоніальними церквами та музеями містяться наркопритони, на вулицях з однаковою вірогідністю можна зустріти верхових мулів та сучасні авто. Серед видатних місць столиці виокремлюють Музей золота, в якому зберігаються експонати від доколумбових часів до наших днів, найстаріший район міста Ла-Канделарія, церкви Санта Клара й Сан Іґнасі, Ботанічний сад імені Хосе Селестіно Мутіса. Місцеве населення з великим задоволенням відвідує футбольні матчі та кориду.

церква Сан Іґнасі

церква Сан Іґнасі в Боготі