Нігерія ніби наречена, яка має і красу, і велике придане, але ніяк не може дочекатися свого благовірного. їй ніяк не вдається реалізувати той потенціал, яким щедро наділила її природа. Вона велика нафтова держава, однак страждає від нестачі пального, а більшість її мешканців — від життя за межею бідності. Маючи на березі Гвінейської затоки довжелезні пляжі з піску різних відтінків, а в центрі — мальовничі ліси та савани, національні парки, вона не дуже піклується про розвиток туризму. Заявляючи себе демократичною державою, Нігерія демонструє світовій спільноті переслідування за релігійною ознакою, теракти, запровадження судів шаріату. А розповіді про нігерійську мафію наводять жах навіть на бувалий Захід.

прапор Нігерії

прапор Нігерії

З усіх африканських країн Нігерія має найбільшу кількість мешканців, тут проживає восьма частина всього населення континенту. Понад 120 млн чоловік мешкають на площі 924 тис. км2. Численне населення складається з представників більш ніж 250 етнічних груп, які мають власні мови і традиції. Трохи згладжує мовне різнобарв’я державна англійська.

Нігерія на світовій мапі

Нігерія на світовій мапі

мапа Нігерії

мапа Нігерії

Звичайно, таку строкату державу важко було «зібрати докупи», і не дивно, що її завжди лихоманили міжусобні сутички. Різні народи Нігерії було об’єднано тільки в 1914 р. Спільним знаменником для цього стала не подібність мов, культур чи історична близькість, а колоніальне правління Британії, яка майже примусила різні етноси співіснувати в межах однієї держави. До британського втручання упродовж століть ці народи або ворогували, або нічого не чули один про одного.

Нігерійський краєвид

Нігерійський краєвид

Понад чотири тисячі років тому землі Нігерії, що лежать у Західній Африці, почали освоюватися різними народностями. Найбільш чисельні етнічні групи, які розселилися на півночі (і нині там проживають) — фульбе, хауса, канурі, тів. Першою великою державою на цих землях була мусульманська імперія Канем-Борну, що виникла у VIII ст. н. е. Її етнічне ядро становили канурі. У XV ст. столиця Борну була перенесена на територію сучасної Нігерії. Найбільшого розквіту ця держава досягла в XVII ст. Разом з тим, свої невеличкі держави створювали хауса, які в XIX ст. були завойовані фульбе. Цей народ заснував могутній мусульманський халіфат Сокото, що був розташований на більшій частині північної Нігерії, за виключенням населеного канурі Борно.

Маска бенінської королеви Ідіа

Маска бенінської королеви Ідіа

Нігерійці пишаються своїм кольором шкіри і навіть трохи співчувають білому населенню планети, називаючи їх «людьми без шкіри». У давній легенді народу йоруба йдеться про те, що бог Одудува створював людину з особливою ретельністю, і шкіру для свого найулюбленішого творіння підібрав найкращу — чорну, блискучу, таку, що не боїться спекотного сонця. А коли хороша шкіра закінчилася, він узяв погану, білу.

На півдні та північному заході Нігерії здавна домінували народності йоруба. Вони створювали багато держав (наймогутнішою була Ойо).

Жінка-йоруба

Жінка-йоруба

Із XVII ст. правителі держав на нігерійських землях жили за рахунок работоргівлі. Ця сумна сторінка історії скінчилася на початку XIX ст., коли Британія заборонила торгівлю «живим товаром» і почала з нею боротися, захопивши місто Лагос, де продовжувала цю справу. Англійські місіонери досить швидко змогли поширити християнство на півдні країни. У 1885-1904 pp. Британія встановила контроль над більшою частиною сучасної Нігерії. Останніми були мусульмани-фульбе. До 1906 р. Велика Британія контролювала всю територію сучасної Нігерії, що складалася з двох окремих протекторатів — Північної і Південної Нігерії. їх було об’єднано в один у 1914 р., щоб збудувати єдину залізницю. Проте вона не з’єднала різні народи, не примирила мусульманську північ та християнський південь. У 1960 р. колонію було проголошено незалежною Федеративною Республікою Нігерією на чолі з президентом. Незалежність тільки посилила етнічну та релігійну неприязнь, у державі швидко склалося політичне протистояння Південь — Північ. Один за одним Нігерією котилися заколоти, що переростали у громадянську війну. Військові перевороти стали майже буденністю. Із середини 1980-х років до недавнього часу країна жила при воєнному режимі, коли страчували за переконання, висилали, коли швидко росла кількість політичних в’язнів. Численні порушення прав людини призвели у 1990-х роках до міжнародної ізоляції держави.

Водоспад на річці Крос

Водоспад на річці Крос

У 2002 р. титул «Міс Світу» дістався представниці Нігерії. Проте далеко не всі її співвітчизники зрозуміли, що саме таке гарне в цій стрункій дівчині. Нігерійці вважають, що «жінки має бути багато». Це один із головних критеріїв, за яким дівчат беруть заміж. А мусульманська частина суспільства взагалі вважає подібні конкурси ганьбою. Нігерія так і не побачила «Міс Світу-2002» на власні очі, бо приготування до конкурсу настільки загострили і без того складну ситуацію в країні, що організатори цього заходу вирішили перемістити його в більш спокійне місце.

Культурний ландшафт Сукур

Культурний ландшафт Сукур

Лише кілька років тому Нігерія боязко стала на демократичний шлях. Проте йти по ньому без інцидентів їй не випадає. Вона будує дивну для всього світу демократію: в деяких штатах вводяться суди шаріату, по всій країні спалахують криваві сутички на релігійній основі. І надовго припинити це ніхто не може.

Нігерійці полюбляють ходити в барвистому національному вбранні. Якщо побачиш їх у такому вигляді на вулиці, складається враження, що забув про якесь важливе свято. Вони вміють навіть церковні недільні служби перетворити на своєрідне торжество чи яскраву веселу виставу з піснями і танцями.

Через політичний хаос, корумпованість в економіці та з’ясовування релігійних стосунків добробут населення Нігерії не зростає, економіка держави перебуває у важкому стані. І це при тому, що країна посдає шосте місце серед експортерів нафти, і поки що їй не загрожує виснаження запасів. Нігерія входить до ОПЕК, ООН, Організації африканської єдності, Співдружності, очолюваної Великою Британією.

Калебаси (посудини з гарбуза) і циновки, що їх виготовляють у <a href=Нігерії, нині дуже відомі" />

Калебаси (посудини з гарбуза) і циновки, що їх виготовляють у Нігерії, нині дуже відомі

Нафта забезпечує левову частку прибутків країни (національні гроші називаються найра). Окрім неї, Нігерія має природний газ, олов’яну руду та інші корисні копалини. Із сільськогосподарських продуктів експортуються какао-боби, каучук, продукти олійної пальми. Для внутрішнього ринку вирощують різноманітні культури. І хоча більшість населення зайнята в сільському господарстві, а в деяких районах можна збирати по два врожаї на рік, країна не забезпечує себе харчами. Промисловість Нігерії для африканської країни представлена досить широко. Тут діють комбінати з переробки нафти, деревини, сільськогосподарської продукції, автозбірні цехи, підприємства з виробництва товарів народного споживання. Щоправда, далеко не всі з перелічених промислових об’єктів працюють ефективно.

Лагос — найбільше місто Нігерії

Лагос — найбільше місто Нігерії

У Нігерії багато відносно великих міст. Деякі з них схожі на селища-переростки, проте інші мають цілком «міський» вигляд. Найбільше місто країни — Лагос — до 1991 р. було столицею, нині цю функцію виконує Абуджа, де мешкають 298 тис. жителів. Лагос — справжній мегаполіс з великим натовпом народу та постійними заторами на дорогах. Гомінкий і бурхливий, він зберіг ознаки столиці, залишився портовим, промисловим і торговим центром. Країна має також немало древніх міст з цікавою історією та самобутніми будівлями. Вони не обтяжені європейським впливом і зберігають справжній африканський дух. Якби не напружена ситуація в країні, ці міста могли б стати мрією цікавих туристів і збирати гроші до казни. Таку функцію могла б виконувати й навколишня африканська краса, яку туристи просто обожнюють. їм сподобалися б мангрові ліси на узбережжі, що змінюються тропічним лісом, небезпечним, але цим же й привабливим. Вони б витратили безліч кадрів на фотографування видів гвінейської савани з упевненими в собі баобабами. А декого, можливо, зацікавили б і пустельні ландшафти на північному сході країни. І точно нікого не залишив би байдужим надзвичайно різноманітний світ диких тварин і птахів. Екваторіальний мусонний клімат Нігерії із середньорічною температурою +25° С зміг би порадувати тих, хто не любить холодів. Проте всі ці перспективи нібито не помітні для нігерійців, адже вони займаються своїми внутрішніми соціально-економічними проблемами.

Теракотова статуетка жінки. 48 см. Культура Нок.1500 до н. е.— 900 до н. е.

Теракотова статуетка жінки. 48 см. Культура Нок.1500 до н. е.— 900 до н. е.