У сучасному світі залишилося не так уже й багато колоній. Однією з них є Ґібралтар — єдине колоніальне володіння у Європі.

прапор Гібралтару

прапор Гібралтару

Ця країна-місто розташована на вузенькому півострові між Середземним морем і затокою Альхесірас. Вона межує з Іспанією і має площу 5,8 км2. Значну частину цієї території займає Ґібралтарська скеля заввишки 426 м.

мапа Гібралтару

мапа Гібралтару

Гібралтар на мапі світу

Гібралтар на мапі світу

Ґібралтарська скеля була відома ще у глибоку давнину під назвою Калпа. Її, разом з горою Муса (Абіла), що знаходиться на африканському березі Ґібралтарської протоки, вважали двома Геркулесовими стовпами, далі яких довгий час не наважувалися запливати мореплавці Давньої Греції і Риму.

Гібралтарська макака

Гібралтарська макака

До початку VIII ст. в районі Ґібралтару не було постійних поселень. І лише у 711 р. маври (берберські племена з північно-західного узбережжя Африки), що вдерлися до Іспанії, заснували біля підніжжя скелі фортецю, яку назвали Джебель-ат-Тарік. Мабуть, звідси і пішла назва Джібралтар, яка згодом перетворилася на сучасну. У 1462 р. фортецю захопили іспанці. Але під час англо-іспанської війни у 1704 р. вона дісталася англійцям, що було закріплено Утрехтським миром 1713 року.

Порт Ґібралтару

Порт Ґібралтару

Британці перетворили Ґібралтар на головну фортецю, що контролювала прохід із Середземного моря в Атлантику. Значення її особливо зросло з прориттям у 1869 р. Суецького каналу. Іспанія неодноразово намагалася повернути собі цю територію, але всі спроби виявилися марними. У 1967 р. вона закрила кордон із Ґібралтаром, позбавивши його притоку значної кількості робочої сили, телефонного та телеграфного зв’язку. Проте Велика Британія вжила відповідних заходів: висадила тут свої війська, надала економічну допомогу колонії. Поступово деякі обмеження на кордоні були зняті.

Північна сторона замку на Гібралтарі

Північна сторона замку на Гібралтарі

У Ґібралтарі майже немає вільної території під забудову, не кажучи вже про сільськогосподарські угіддя. Проте тут все ж залишився маленький куточок дикої природи. У верхній частині скелі охороняється колонія мавп, що живуть на волі.

Гібралтар вид з повітря

Гібралтар вид з повітря

За конституцією 1969 р. Ґібралтар є домініоном Великої Британії, тобто колонією із самоврядуванням. Ним керує губернатор, якого призначає англійська королева. Йому належить законодавча влада, а виконавча здійснюється місцевим урядом. Велика Британія несе відповідальність за зовнішню політику, оборону і внутрішню безпеку домініону.

Гібралтарські гори

Гібралтарські гори

Чисельність населення Ґібралтару, без урахування персоналу британських воєнних баз, складає 31 тис. чоловік. Корінні ґібралтарці — переважно нащадки іспанців і арабів. Мешкає тут і чимало італійців, марокканців, індійців, англійців. Офіційною мовою є англійська.

Гібралтарська скеля

Гібралтарська скеля

Економіка країни визначається потребами військово-морської та військово-повітряної баз і порту, що знаходиться на перехресті найважливіших шляхів із Середземного моря в Атлантику та з Європи в Африку: щороку сюди заходить близько 3000 суден із різних країн. Останнім часом тут швидкого розвитку набуває туризм. Країна-місто має чимале портове господарство, доки, склади, підприємства харчової та швейної промисловості.

Печера Святого Михайла

Печера Святого Михайла

Статус відкритого порту, що має Ґібралтар, сприяє жвавій торгівлі. Нижня частина міста зайнята торговими вулицями з численними магазинами, а верхня — забудована готелями, котеджами, ресторанами і казино. В його архітектурі знайшли відображення різні стилі: іспанський, мавританський і сучасний. На вузеньких вулицях Ґібралтару можна почути мови народів майже усього світу, проте передусім відчувається його близькість до Іспанії.

Трафальгарський цвинтар

Трафальгарський цвинтар