Сполучені Штати Америки (США) — одна з провідних держав світу, що відіграє значну роль на політичній арені та у світовій економіці. Ця держава-гігант посідає третє місце у світі за площею та кількістю населення. Загальна площа США становить близько 9629 тис. км2, населення — 278 млн чоловік (у 2001 p.). Сполучені Штати розташовані в Північній Америці на території між Атлантичним та Тихим океанами (із заходу на схід) та між Канадою й Мексикою (з півночі на південь).
прапор США
США складаються з 50 штатів: Аляски, Гаваїв та ще 48 штатів. У кожного штату є своє обличчя і свої приводи пишатися собою. Наприклад, Техас добре знають усі любителі вестернів, це — край ковбоїв. Флорида стала символом вічного літа й безлічі квітів. Невада сумнозвісна своїм ядерним полігоном — і так далі.
адміністративна мапа США
США на мапі світу
Територія країни дуже різноманітна. Близько половини її займають гірські хребти й плоскогір’я. За особливостями рельєфу територію США поділяють на вісім провінцій: Аппалачі, Берегові рівнини, Внутрішні височини, Внутрішні рівнини, височина поблизу Верхнього озера, Скелясті гори, Міжгірські плато й Тихоокеанські Берегові гори. Втім, пересічним громадянам більш знайомі інші американські географічні назви. Скажімо, Великий Каньйон, Скелясті гори, Єлловстоунський національний парк.
Скелясті гори, що входять до Кордильєр, — найдивовижніше гірське пасмо не лише країни, а й континенту (4400 км). А найвищою точкою США є гора Мак-Кінлі (6193 м) на Алясці. Але понад усе вражає своїми розмірами Великий Каньйон (штат Арізона), який вважається найбільшим у світі. Його довжина становить 446 км, ширина —10 км, а глибина — аж 1600 м!
Біля підніжжя Скелястих гір
Клімат США здебільшого помірний, але є тут і райони субтропіків (наприклад, Флорида), і території, мешканцям яких добре відомо, що таке полярна ніч (Аляска). А на внутрішньому плато Кордильєр зустрічаються напівпустелі. Середня температура січня коливається — від —25° С на Алясці до +20° С на півострові Флорида, липня — +14—+22° С на західному узбережжі, + 16—+26° С — на східному. Опади розподіляються по території країни дуже нерівномірно: від 100 мм на внутрішніх плоскогір’ях і плато до 4000 мм на рік у приморській смузі. Зустрічаються тут і особливі місцевості, які встановлюють надзвичайні кліматичні рекорди. Так, у пустелі Мохаве розташована глибока міжгірська впадина, яку називають Долиною Смерті. Це одна з найглибших (на 86 м нижче за рівень моря) та сухих впадин на Землі. Максимальна температура повітря в Долині Смерті становить +56,7° С. А свою назву вона дістала після того, як у 1849 р. від нестачі води в ній загинула партія золотошукачів. У той же час на Гавайських островах випадає понад 10 000 мм опадів на рік, завдяки чому тут чимало ендемічних видів рослин.
Долина Смерті в пустелі Мохаві
Взагалі рослинний світ США дуже різноманітний. Тут зустрічається рослинність, властива майже всім природним зонам: тундрі, тайзі, лісостеповій та степовій, субтропічній та пустельній. На Алясці можна побачити мохи, лишайники та рідкостійні ліси, на північному сході — хвойні і мішані ліси, на півдні — широколистні й субтропічні мішані, які вкривають 29 відсотків території країни. У низькозлаковій північноамериканській прерії (так тут зветься степ) господарюють два види трав — буйволова трава і трава Грама. їхні листя та стебла утворюють на поверхні ґрунту рясну щітку, а корені — не менш рясне сплетіння в землі. У їхні щільні зарості не може втиснутися ніяка інша рослина. Серед дерев, особливо в південних лісах Каліфорнії, найпоширенішими є жовта сосна, ялиця і знаменита секвоя гігантська — могутнє дерево з червоно-білою корою і широкою пірамідальною кроною.
Найрясніший снігопад, що був зафіксований на Землі, спостерігався взимку 1971—1972 pp. на горі Раньєр у штаті Вашинґтон. Тоді на її схилах випало понад 30 м снігу!
Найбільшою за розмірами секвоєю в світі є «Генерал Шерман» з Каліфорнійського національного парку. Це дерево має в діаметрі 11 м, висоту — 83 м, і вік 2200 років. З його деревини можна було б виготовити 600 тис. дощок, 115 будинків і 5 млрд сірників. Воно важить 1400 тонн.
Каліфорнійська секвоя віком 12 тис. років, яку називають «Вічним богом», з’явилась на світ ще до спорудження єгипетських пірамід. Це найстаріше дерево, що росте на планеті. Воно має у діаметрі 6 м і заввишки 72 м.
А найдивовижнішим деревом у світі є секвоя «Говард Ліббі» (110м), яка висотою не поступається статуї Свободи.
Гніздо північноамериканського білоголового орлана завширшки 3 м, глибиною 6 м і вагою 2 тонни є найбільшим у світі. Його будова така, що здається, що його споруджували люди.
Не менш багатий і тваринний світ країни. У лісовій зоні тут водяться вовк, росомаха, горностай, американський соболь, дикобраз, куниця ілька, червона білка, велика летяга тощо. На південному сході в лісах поширені опосум, червона рись, ведмідь барибал, віргінський олень, скунс, сіра білка, великий бурундук, мала летяга. Колись майже на всій території США господарювали численні стада бізонів, але нині вони охороняються в Єлловстоунському парку — одному з найбільших заповідників світу. Серед птахів розповсюджені вилохвостий лунь, дика індичка, дятел-пересмішник, зустрічаються й колібрі. Дуже багато різних плазунів та земноводних, серед риб переважають лососеві.
Річка Міссісіпі
Водні ресурси США надзвичайно багаті. Головні річки — Міссісіпі з притоками Міссурі й Огайо, Колумбія, Колорадо та Юкон. Міссісіпі разом з Міссурі вважається найдовшою річкою країни: її довжина становить 5620 км, а площа басейну 3,3 млн км2. Є тут і ціла система озер, які недаремно називають Великими. До них належать Верхнє озеро, озера Гурон, Мічиган, Ері та Онтаріо. Площа Великих озер становить 245,2 тис. км2, а об’єм води в них (22,7 тис. км3) є найбільшим на Землі скупченням прісної води. Великі озера за допомогою каналів перетворилися на водний шлях для океанських суден, довжина якого перевищує три тисячі кілометрів. Ці озера здавна використовувалися людьми для подорожей. Найглибшим озером країни є Кратерне (589 м). Воно може також похвалитись і найбільшим водоспадом на континенті — Йосемітським (739 м) та найвищим у світі гейзером — Стімбот.
Еверлейдс — великі болота у Флориді. Це не просто простора болотяна місцевість, а ніби справжня річка 80 км завширшки й 106 км завдовжки, яка має глибину лише 15 см (!) і при цьому... впадає в Атлантичний океан.
Історія США поділяється на дві нерівних частини. Перша з них сягає в прадавні часи, ще до завоювання американських земель європейцями. Тоді на цих землях мешкали індіанці (Аляску населяли ескімоси), які мали своєрідну культуру, що була заснована на мирному співіснуванні з природою. Жило кілька народів, які складалися з багатьох племен. Найвідоміші з них — ірокези (до них входили, зокрема, гурони та чирокі), сіу (дакота, кроу, оседж та ін.), атабаски та ін. Деякі з племен (більшість) були мисливцями, деякі займалися землеробством. Кожне плем’я мало свій тотем (зазвичай — того чи іншого звіра-покровителя), свою, аж ніяк не примітивну, культуру. Але коли на їхні землі почалося вторгнення, ці народи були практично винищені. Європейці, яким спочатку просто дозволили жити поруч, вбивали без ліку бізонів та хутрових звірів, вони принесли з собою хвороби, до яких в індіанців не було імунітету (цілі поселення вимирали від звичайної ангіни або вітрянки). Справу довершила «вогненна вода» — дешева горілка. Починаючи з XVI століття йшло планомірне винищення корінних мешканців заокеанських колоній. Решта потрапляла до резервацій, які влаштовували на найбільш дешевих та зовсім непридатних для будь-якої діяльності землях.
Спочатку Сполучені Штати були британською колонією. Тисячі європейців продавали все, що мали, й вирушали в подорож, сподіваючись розпочати нове життя. Зрозуміло, що жаданої землі не вистачило на всіх. До того ж серед пасажирів кораблів, які перевозили до Нового Світу колоністів, було багато злодіїв та розбійників. Тому зброя стала чи не головним аргументом при вирішенні конфліктів. Саме в ті часи з’явилося знамените на весь світ американське прислів’я: «Бог створив людей, а кольт зробив їх рівними». У ході війни за незалежність (1775—1783 pp.) була утворена незалежна держава, першим президентом якої став Джордж Вашингтон. Отже, відлік історії США починається з 1776 р.
Територія нової держави поступово розширювалася. У 1803 р. США купили у Франції Луїзіану, у 1819 р. змусили Іспанію поступитися Флоридою, у 1840—1850-х роках захопили понад половину території Мексики, у 1867 р. купили в Росії Аляску й Алеутські острови. Економіка США базувалася на рабстві. Тисячі торговців «живим товаром» поставляли на плантації рабів з Африки. Найбільш страшним для себе невільники вважали продаж у південні штати.
Будинок Пентагону у Вашингтоні
Між Півднем та Північчю завжди існувала конкуренція, яка вилилася в Громадянську війну (1861 — 1865). Перемога Півночі у війні привела до знищення рабства і розчистила шлях для швидкого розвитку капіталізму. Країна розвивалася швидкими темпами і розпочала боротьбу за власні колонії. Внаслідок іспано-американської війни 1898 р. США захопили Філіппіни, Пуерто-Рико, Гуам, Кубу. З початку XX століття США неодноразово здійснювали збройні вторгнення на території латиноамериканських країн.
У 1917—1918 pp. США брали участь на боці Антанти в Першій світовій війні, після закінчення якої посіли провідне становище серед держав світу. Але всього через якихось одинадцять років розпочалася світова економічна криза 1929—1933 pp., що призвела до різкого падіння виробництва і росту безробіття. Під час цього страшного періоду в США різко зросла кількість самогубств, люди голодували й місяцями не могли знайти ніякої роботи. Уряд Ф. Рузвельта зумів перебороти наслідки кризи за допомогою «Нового курсу»: для молоді були влаштовані трудові табори, працівники яких могли розраховувати на їжу та одяг, населення зобов’язали здати в банк усі коштовності. Засоби були дуже жорсткими, але вони себе виправдали.
У світовій банківській сфері нині на «верхівці» знаходиться американський банк «Сітігруп», який має оборот 477 млрд доларів. Серед світових біржових гігантів перше місце посідає компанія «Майкрософт» Білла Гейтса з капіталом 586 млрд доларів. На другому місці знаходиться інша американська компанія «Дженерал електрик». Гігантами американської економіки є автомобільні компанії «Дженерал моторе», «Форд моторе» і «Даймлер Крайслер».
У грудні 1941 р. після нападу Японії на американські бази в Тихому океані США вступили в Другу світову війну. Разом з СРСР та Великою Британією вони були головними учасниками антигітлерівської коаліції. В 1965 р. США розпочали безславну війну у В’єтнамі (Паризька угода про припинення війни підписана в 1973 p.).
29 жовтня 1998 р. Дж. Гленн встановив новий рекорд: він став першим американцем, що побував у космосі у віці 77 років, і найстарішим космонавтом, який будь-коли брав участь у польотах. Його перший космічний політ був здійснений 20 лютого 1962 р.
В умовах «холодної війни» радянсько-американські відносини мали складний, напружений характер. Здавалося, кожної миті може розпочатися нова світова війна з використанням ядерної зброї. На щастя, цього не сталося. На початку 70-х років Сполучені Штати зробили деякі кроки для розрядки міжнародної напруженості, нормалізації відносин із країнами Східної Європи. Була підписана низка радянсько-американських угод, спрямованих на запобігання небезпеки ядерної війни, обмеження стратегічних озброєнь. Радянсько-американські зустрічі на вищому рівні наприкінці 80-х — на початку 90-х років привели до підписання договорів про скорочення ядерного стратегічного і звичайного озброєння, а також укладення торгової угоди. Із середини 90-х років країна вступила в смугу економічного підйому, викликаного випереджальним порівняно з іншими країнами розвитком високих технологій. Після розпаду соціалістичної системи США стали претендувати на світове лідерство.
Білий дім у Вашингтоні
Після того, як 11 вересня 2001 р. терористи-смертники на захоплених ними пасажирських літаках атакували Міжнародний торговий центр у Нью-Йорку і будинок Пентагону у Вашингтоні, президент Дж. Буш-молодший закликав світове співтовариство до боротьби з міжнародним тероризмом і очолив коаліцію, що почала воєнну операцію «Відплата» в Афганістані по знищенню баз терористів. Боротьба з тероризмом згодом була перенесена до Іраку, який в результаті операції опинився під контролем США.
США — високорозвинена індустріально-аграрна країна. Провідними галузями промисловості є машинобудування, нафтопереробна, хімічна, легка й харчова промисловість. Дуже швидко розвиваються виробництво авіаційної та космічної техніки, електронного обладнання, приладів, нових технічних матеріалів. На експорт ідуть промислове обладнання, літаки, автомобілі, військова техніка, кукурудза, соя, продукти птахівництва.
США займають перше місце в світовому промисловому виробництві. ВПН країни нині сягає понад 9 млрд доларів. Тут щороку видобувається 340 тонн золота, 2 тис. тонн срібла, виробляється 6,5 млн автомобілів, використовується для внутрішніх потреб понад чверть усієї нафти, що видобувається в світі.
Сполучені Штати посідають одне з перших місць у вирощуванні сої та кукурудзи, пшениці, бавовни, тютюну, виробництві м’яса й молока. Добре розвинене птахівництво, зокрема вирощування бройлерів. Щороку в країні виробляється понад 335 млрд тонн зерна і 37 млрд тонн м’яса.
Подорож видатними місцями США зайняла б, мабуть, кілька років. Майже неможливо описати їх усі в одній маленькій статті. Але є те, що з повним правом можна назвати національною гордістю Сполучених Штатів.
Будинок Капітолію у Вашингтоні — місце засідання Конгресу США
Столицею США є Вашингтон. Це місто з білого мармуру, в якому безліч парків та видатних місць, справляє на американців та туристів з усього світу дуже сильне враження. У центрі міста знаходиться Капітолійський пагорб. Навпроти Білого дому стрімко підноситься обеліск на честь першого президента США Джорджа Вашингтона. Цікаво, що навіть з появою сучасних матеріалів жоден хмарочос не здіймається вище за цей обеліск (170 м), бо це забороняється законом.
Гарвардський університет у Кембриджі
Вашингтон пишається тим, що в ньому збудований один з найбільших музейних комплексів світу, куди входять Національний музей авіації та космонавтики, Національна художня галерея, Національний музей американської історії та ще дев’ять музеїв. Тут також розташований Смітсонівський інститут, що об’єднує кілька науково-дослідницьких закладів, художні галереї та зоопарк. У Вашингтоні також розташована знаменита бібліотека Конгресу.
Щороку в США продається в середньому 27 млн книг. Країна очолює світовий «хіт-парад» з продажу дисків, аудіокасет і CD. Близько 51% американців мають власні комп’ютери (141 млн чол.).
Нью-Йорк — одна з найбільших у світі столиць бізнесу та індустрії розваг. На маленькому острові біля входу в Нью-Йоркську бухту піднімається знаменита на весь світ статуя Свободи. З катера, на якому туристи підпливають до острівця, і з оглядового майданчика, що знаходиться у вінку статуї, відкриваються чудові види на хмарочоси Манхеттена. Інші «візитки» Нью-Йорка — неповторний Бродвей з його яскравими оригінальними шоу в численних театрах та грандіозний Бруклінский міст, що з’єднує Манхеттен з Лонґ-Айлендом, музей Метрополітен.
Статуя Свободи у Нью-Йорку
Майамі, що знаходиться у Флориді, — це місто, де живуть найбагатші люди США та зірки кіно й музики. Воно є центром величезного курорту, який приймає гостей протягом усього року. Тут знаходиться безліч місць для відпочинку й екскурсійних об’єктів: крокодилячі ферми, парк мавп, найбільший в Америці тропічний сад.
У США знаходиться найбільший у світі парк розваг «Діснейленд». Його площа сягає 122 км2. Він був засновний Волтом Діснеєм — видатним американським художником- мультиплікатором і кінопідприємцем, творцем чудових мультиплікаційних фільмів про Дональда Дака і Міккі Мауса, Білосніжку та сімох гномів, оленятко Бембі, веселих цуценят-далматинців та багатьох інших.
Лос-Анджелес («місто янголів») набув всесвітньої відомості завдяки Голлівуду — «Фабриці мрій». Туристи із задоволенням прогулюються по Родео Драйв (найдорожчій вулиці у світі) і милуються віллами Беверлі-Хіллз.
Не можна не згадати ще одне місто, яке було побудоване й існує завдяки пристрасті людства до азартних ігор. У Лас-Веґасі знаходиться найбільший у світі готель «Ем-Джі-Ем» на 5005 номерів. На центральному бульварі Лас-Веґаса розташовані казино, споруджені в давньоримському і давньогрецькому стилях, що імітують пустелю Сахару і приморську Рив’єру. Вражає давньоєгипетська піраміда, що височить над містом, — це казино «Луксор». Воно займає площу, на якій можна розмістити дев’ять «боїнгів» — найбільших пасажирських літаків. У Лас-Веґасі щодня відбувається якесь свято — фестиваль, шоу, феєрверк.
Нью-Йорк. Панорама Централ-парку
Ще одне легендарне місто США називається Сан-Франциско. Це — головний морський порт і важлива військова база Сполучених Штатів на тихоокеанському узбережжі. Місто розташоване навколо бухти, до якої веде знаменита протока Золоті Ворота.
У США велику увагу приділяють охороні навколишнього середовища. Тут створено безліч національних парків, головними з яких є Єлловстоун («Жовтий камінь»), «Секвоя», Білі піски, Долина Смерті, «Петріфайд-Фо-рест» («Кам’яний ліс»), національний парк «Бедленде» («Погані землі»), національні парки «Грейт-Смокі-Маунтінс» і «Шенандоа», національний парк «Еверглейдс», Великий Каньйон.
Національний заповідник Єловстоун є справжнім геологічним дивом. Тут знаходиться понад 200 гейзерів, які розташовані серед мальовничих ущелин.
Сполучені Штати вважаються країною рівних можливостей. Тому до країни щороку приїздить багато емігрантів з різних кінців світу та 48,5 млн туристів. Отож тут можна зустріти людей будь-якої національності. Саме через це мало не кожного дня в США щось святкують. Але суто американських національних свят не дуже багато. Офіційними є Різдво, Новий рік, День Незалежності (4 липня), День пам’яті Мартіна Лютера Юнга, день народження Джорджа Вашингтона, Поминальний день, День президента, День праці та День ветеранів. Відзначають також Великдень, День матері, Хеллоуїн та День святого Валентина.
Місто Балтимор
Як і в усіх народів, у американців є особливі риси характеру. Вони дуже пишаються своєю країною і вважають її найкращою у світі. Вони часто посміхаються, навіть тоді, коли їм зовсім невесело. Вони просто обожнюють різноманітні змагання й спорт і дуже піклуються про своє здоров’я. А якщо вам хочеться дізнатись про США та мешканців цієї країни більше — приїздіть до Америки!