Фінляндія — країна Санта-Клауса. Принаймні так стверджують самі фіни, які розповсюдили по всій планеті адресу цього доброзичливого святого, що роз’їжджає на оленях та роздає дітям подарунки. За рік Санта-Клаусу надходить більше шести мільйонів листів від дітей усього світу. їх розбирають помічники-гноми у червоних ковпачках та смугастих гетрах. Парк Йоулулпуккі (саме так звуть Діда Мороза фіни) знаходиться в глибокій печері, що занурюється у сопку Сювасенварі на 200 метрів. Тут багато дивного: магічні гонки на чарівних санках, різдвяна карусель, гірський кристал. А ще — Різдвяний годинник, який показує, скільки днів, годин, хвилин та секунд залишилося до наступного Різдва.
прапор Фінляндії
У місті Рованісмі, де знаходиться майстерня Санта-Клауса, є дороговказ, біля якого дуже люблять фотографуватися туристи. На ньому зазначено: «Полярне коло» і наведені точні географічні координати цього місця.
Фінляндія знаходиться на півночі Європи, поруч зі Швецією, Норвегією та Росією. Загальна площа країни — 338 тис. км2, майже дві третини її лежить за Північним полярним колом.
мапа Фінляндії
Фінляндія на світовій мапі
Державних мов у Фінляндії дві — фінська і шведська, хоча шведів тут не дуже багато — лише 300 тис. (а загальна кількість населення складає 5,1 млн чоловік). На півночі збереглися корінні мешканці країни — суомі (або саамі), оленярі-кочівники, що наприкінці льодовикового періоду зупинилися на цих землях. На початку нашої ери їх витіснили фіни, які прийшли з Поволжя.
Саамі, що мешкають в районі Лапландії, вже давно користуються усіма винаходами сучасної цивілізації. Вони живуть у комфортних теплих будинках, дивляться програми супутникового телебачення. Але дещо від давніх часів усе ж таки залишилося. Наприклад, щорічний зимовий збір отар оленів. Тисячі їх збирають разом, щоб перерахувати, зробити їм щеплення від різних хвороб. Власники оленів організовують змагання: хто найшвидше впіймає оленя, чия упряжка найпрудкіша... А для тих, хто приїжджає до Лапландії в інші пори року, існують етнографічні музеї. їх працівники живуть у чумах («кота»), печуть традиційні коржики та катають усіх бажаючих на оленях.
У середині XVII ст. фіни заселили всю Лапландію. Про славетне минуле фінів розповідають історичні пісні — руни, які передавалися з покоління в покоління. Фінський фольклорист Еліас Льонрот, який об’їздив усю країну, записуючи руни, у 1835 р. склав з них карело-фінський національний епос під назвою «Калевала». Пізніше він був перекладений багатьма мовами.
Фінляндія сусідила зі шведами, яким зовсім не хотілося мати під боком незалежну країну. Тому вони знайшли привід для вторгнення на її територію: впровадження християнства. Поступово шведи почали контролювати всю територію держави, яку вони назвали «Фінляндія» — країна фінів. Швеція володіла країною близько шести сторіч, а потім, у 1809 р., віддала її Росії. Велике Князівство Фінляндське у складі Російської імперії було автономним. А після революції 1917 р. Фінляндія оголосила себе незалежною. Її суверенітет було визнано, але у 1930—1940-ті роки відносини між Росією та Фінляндією зіпсувалися, дійшло до війни. Під час Другої світової війни Фінляндія виступала на боці гітлерівської Німеччини, тому після перемоги була змушена віддати Радянському Союзу частину своїх територій. Зараз Фінляндія — добре розвинена країна, яка за рівнем життя та якістю освіти займає одне з перших місць у світі.
Фіни називають свою батьківщину Суомі, що у перекладі означає «країна боліт», які займають майже третину території. На фінських болотах росте журавлина та морошка. З цих ягід виробляють знамениті фінські лікери. Місця зростання журавлини поділені каналами на окремі «квартали». Коли настає час збирати врожай, спеціальні механізми сильними струменями води відривають ягоди від стеблинок. Потім вода несе стиглу журавлину до спеціального цеху, де її, вже вимиту, величезні сітки підіймають нагору і відправляють до цеху.
Типовий фінський пейзаж
Болотисті місцевості — тільки один з багатьох ландшафтів Фінляндії. Центральні та північні райони країни вкриті тайгою. Величезні дерева дають притулок звірам, яких у більшості країн Європи зустріти вже майже неможливо. Тут мешкають ведмеді, вовки, росомахи, рисі. Все це свідчить про те, що у фінських лісах вистачає куточків, куди не заходять люди. Ліси — це гордість Фінляндії. Здавна країна постачала світові першокласну деревину та вироби з неї, випускала найкращий у світі папір. Але якими б великими не були фінські ліси, вони виростають за сторіччя, а вирубають дерева набагато швидше. Фінляндія дуже швидко залишилася б без своєї зеленої «шуби», коли б не відновлювала лісові насадження. На місцях вирубок висаджують маленькі пухнасті сосни, удобрюють ґрунт, пильно стежать за тим, щоб шкідники не завдали шкоди молодим деревам. А через три-чотири десятиріччя виросте новий, молодий ліс.
Центральна частина Фінляндії — Озерне плато. Великі й малі озера часто з’єднані між собою протоками, отже, можна подорожувати країною, практично не виймаючи човна на берег. Річки здавна використовувалися як торговельні шляхи. Оскільки основним предметом експорту була деревина, її зв’язували у плоти та сплавляли по течії до сусідньої Росії. У XIX ст. від озера Сайма до Фінської затоки був проритий канал, який і досі використовують обидві країни.
На північному заході знаходяться Скандинавські гори (найвища точка — гора Халтіа, 1328 м). А якщо поглянути на береги Балтійського моря з літака, може здатися, що узбережжя — це шматок пирога, який надгризли миші. Повсюди в морі лежать маленькі крихти-острівки, а береги дуже нерівні, із безліччю невеликих заток та мисів. Цей кам’янистий лабіринт називають шхерами. Одне з багатьох місць, де їх можна побачити, — архіпелаг Ахвенанмаа біля південно-західного узбережжя країни, який складається майже з 6,5 тис. низеньких невеликих острівців.
Незважаючи на «північне» розташування, клімат у Фінляндії не дуже суворий. Зими доволі м’які та сніжні, літо тепле. На морських мілинах та в озерах вода швидко прогрівається до +20° С. Отже, туристи потім довго розповідають друзям про те, що купалися майже поруч із моржами та білими ведмедями (хоча це і перебільшення).
Сніг та лід, виявляється, не такі вже й холодні. Особливо тоді, коли за них беруться справжні майстри. У Сааріселькя з цих незвичайних будівельних матеріалів зробили ціле невеличке містечко: будиночки, льодову церкву, куди приїжджають для того, щоб взяти шлюб, галерею скульптур і навіть бар. Не відстають і мешканці Кемі. Вони побудували з криги замок Лумілінн.
За Полярним колом сонце влітку не опускається за горизонт цілих 73 дні, а взимку настає полярна ніч (каамос), яка триває 50 днів. Майже два місяці сонце не підіймається над обрієм, і люди з нетерпінням чекають весни. Втім, темрява — не кінець життя. Коли настає полярна ніч, в Гельсінкі проводиться фестиваль «Сили світла» з унікальним світломузичним шоу.
Фінляндія — країна лиж. У Лапландії сніг вкриває землю вже на початку жовтня і лежить до травня. Тому всі зимові види спорту тут дуже популярні. У лютому відбувається традиційна жіноча гонка на 10 км «Наістен Кумппі» та лижні змагання «Скавоніа Скін Реіс». Популярні в Фінляндії й гонки на собачих упряжках або мотосанях, і Льодовий марафон, що проводиться в Куопіо. У лижному пробігу «Від кордону до кордону» (444 км) беруть участь усі, хто може стояти на лижах. Серед найпопулярніших змагань лижників — «Фінляндія», «Піркка», «Полярна лижня» та Чемпіонат світу з гонок без лижні. Серед змагань є і незвичайні: «Раллі в сопках», «Ігри першого снігу» або «Арктичний гольф Діда Мороза». Про дітей також не забули: для них щороку проводиться снігове шоу «Ластен Лумітапахтума».
Серед спортивних дисциплін почесне місце займають риболовні змагання. У Фінляндії проводяться престижний турнір рибалок «Хавсорінгстраффен», чемпіонат з ловлі на блешню «Троллінгграффен», чемпіонат з ловлі щуки та фестиваль на честь цієї риби. І це не дивно: країна, у якій 187 888 озер, — справжній рай для рибальства.
Гельсінкі. Вид із затоки
Столиця Фінляндії, Гельсінкі, розташована на березі Ботнічної затоки. Екскурсія містом зазвичай починається з Сенатської площі, де знаходяться Кафедральний собор, Державна рада і Університет. Неподалік від цього комплексу розташовані Президентський палац, міська ратуша, парк «Еспа» та символ столиці — фонтан із бронзовою скульптурою «Хавіс Аманда». На морському узбережжі розкинувся парк Сібеліуса (фінського композитора, на честь якого названа Музична академія). Трохи далі — Олімпійський стадіон, Будинок культури Гельсінкі та парк розваг Ліннанмякі. У 2002 р. був відкритий перший у Скандинавії морський центр з 28 великими акваріумами. В Гельсінкі понад 60 церков, найцікавіша з яких — церква Темппелінаукіо («Церква у скелі»). Вона була видовбана у гранітній скелі. Тут проходять чудові концерти органної музики. Зоопарк Гельсінкі вважається одним із найкращих у Європі. У ньому відтворені різні ландшафти: шматочок тропічного лісу, який отримав назву «Амазонія», куточок болотного світу Фінляндії («Будинок Боарелія») та славнозвісна «Долина кішок». У Фінляндії знаходиться ще одна столиця — столиця великого спорту Лахті. У цьому невеличкому містечку протягом усього року працюють два найбільших в Європі трампліни, тут проходять лижні чемпіонати світу. Музей лиж розповідає багато цікавого про цей чудовий винахід скандинавів.
Головний будинок фінського парламенту в Гельсінкі
У Фінляндії є багато речей, які можуть претендувати на занесення у Книгу рекордів. Наприклад,у готелі «Скандик»(Луосто) знаходиться найбільший у світі ресторан з деревини, а в порту Котка зберігається найстаріший у світі криголам «Тармо».
У Фінляндії понад 300 музеїв, здатних задовольнити найвибагливіших туристів. Найбільш відомі — Синьобрюхівський музей художніх мистецтв, заснований нащадками відомих російських пивоварів, музей Атенеум, Національний історичний музей Фінляндії, етнографічний музей під відкритим небом, що знаходиться на острові Сеурасаарі. В Хямеенлінна туристи відвідують Музей тюрем та середньовічну фортецю. А в Еспоо — найбільший у Північній Європі аквапарк. У великому басейні імітуються океанські хвилі, поруч — безліч водних атракціонів: гірки, басейни, тарзанки... У Вантаа відкритий науковий центр Хеурека («Еврика»), де проводяться різноманітні виставки та науково-пізнавальні програми для дітей та дорослих.
Турку — колишня столиця Фінляндії, місто музеїв та фіордів. Кафедральний собор Турку — духовне «серце» країни. На його території працює цікавий Музей дерев’яної скульптури, церковного посуду та тканин. У Замку міста, побудованому у XIII ст., зараз знаходиться історичний музей. Є тут також Музей ремісників, Морський центр, присвячений історії мореплавства, Фармацевтичний музей і багато інших. А всього за 20 км від Турку знаходиться Муммімаілма — «Світ Муммі-тролів».
місто Рованіемі
Тампере, третє за розміром місто Фінляндії, лежить між двома великими озерами — Пюхяярві та Насіярві, в оточенні 200 маленьких озер. У цьому мальовничому місті знаходиться найбільший у Скандинавії концертний зал «Палац Тампере», православна церква Олександра Невського та св. Миколая, величний собор. Окрім звичних художнього та історичного музеїв, тут можна побачити Музей боксу, Музей хокею, Музей мінералів, Музей ляльок і костюмів та Автомобільний музей. А діюча церква «Калева», яку побудували в 1966 р. фінські архітектори Рейма та Райлі Пієтіля, вражає туристів насамперед тому, що... зовсім на церкву не схожа. Це — надзвичайно оригінальна будівля із скла та бетону.
Національний музей Фінляндії
На півночі країни — свої визначні місця: Парк оленів, аметистовий рудник, Музей полярного сяйва, селище шукачів золота з Музеєм старателів та виставкою «Світ золота», Музей саамів...
Село Санта-Клауса
Найкрасивіше свято у Фінляндії — Юханнес, найдовший день року, який відповідає нашому святу Купала. Вдень проходять фестивалі пісень і танців, а вночі всі збираються біля величезних вогнищ, і свято продовжується до ранку. Дуже часто Юханнес збігається з Днем фінського прапора. До речі, свят та фестивалів у Суомі дуже багато: музичний в Гельсінкі, Міжнародний оперний в Савонлінна, пивний в Іісамі, морський в Котка, двотижневий фестиваль камерної музики в Кухмо, фестиваль балету в Міккелі, рок-фестиваль «Рокофф» на Аланських островах... Здається, що не день — то свято. Може, у Фінляндії ніхто не працює?
Фінська національна галерея
Виявляється, що ні. Фінляндія — країна з добре розвиненою промисловістю. Найбільш відомі фінські товари — папір та мобільні телефони «Нокіа». Оскільки країна кожного року приймає мільйони туристів, багато фінів працює у сфері обслуговування. Невеликі підприємства виробляють знамениті фінські сувеніри: ножі з руків’ям із рогу або заячої лапки, ляльки в національному одязі, фігурки оленів та білих ведмедів. Нехай гості добрим словом згадують Суомі та приїжджають наступного року!
озеро Бодом