Припікає щедре сонце, тануть у роті екзотичні фрукти, милує око пейзаж і співає душа. А море підспівує їй, і здається, що слухняні хвилі гойдаються в ритмі реггі. Так, це чарівна Ямайка, де відчувається романтика піратства, де немає суму і створені всі умови для відпочинку. Тут зберігають спогади про колоніальну епоху й обожнюють музику реггі. Скрізь майорять неймовірно яскраві капелюшки- беретки (в різнокольорову смужку), в’ється солодкий димок, ллється славнозвісний ямайський ром — весела сонячна Ямайка запрошує в гості.
прапор Ямайки
Реггі має глибоке африканське коріння, проте народився цей своєрідний музичний напрямок саме на Ямайці. Його батьком був відомий музикант Боб Марлі, якого на острові нині піднесли до рангу богів (або національних героїв, кому як подобається). Та й в інших країнах є немало його прихильників. Як вправний кухар із відомих складових створює нову страву, так і він, додавши до африканських музичних традицій майстерно підібрані «приправи» (трохи року, трохи джазу, багато натхнення), подарував світові реггі.
мапа Ямайки
Ямайка на мапі світу
«Нема проблем!» — за таким девізом живуть мешканці цього казкового острова, який весь належить однойменній країні. Здається, більшість ямайських громадян перебувають поза політичним та економічним контекстом. їм до душ і повна розслабленість, їм подобається просто пливти за течією, нікуди не поспішаючи. Здається, їх не хвилює великий зовнішній борг країни, хистке економічне становище, перевага витрат на імпорт над доходами від експорту. Та й далеко не кожен знає, що ж їхня країна експортує. А це боксити, цукор, банани, імбир, цитрусові. Для внутрішнього споживання вирощують численні овочі, тропічні фрукти, маніок та інше. Якимось дивом працює промисловість із найбільш розвиненими легкою та харчовою галузями. Виконує свої функції й законодавчий орган — двопалатний парламент (главою держави є британська королева, яку представляє генерал-губернатор). Проте зовні здається, що мешканці острова (принаймні ті, з якими доводиться спілкуватися відвідувачам) якось не дуже всім цим переймаються, живуть ніби в іншому світі. Карибське море, що оточує Ямайку з усіх боків, сонце, що гріє цілий рік, розкішні пляжі, відомі на весь світ, і музика реггі, відома не менше за них, — суєтність буття не для цього куточка світу.
Місто Порт-Антоніо на північному узбережжі острова Ямайка
Музика реггі тісно пов’язана з ямайською культурою, значне місце в якій посідає ще одне місцеве «ноу-хау», яке має прихильників у всьому світі. Йдеться про своєрідний релігійний напрямок растафаріанізм. Саме ним можна пояснити безтурботність багатьох жителів Ямайки, їх відірваність від життєвих проблем. Названа релігійна течія (або ідеологія, або світосприйняття — точно класифікувати це явище нелегко) вчить пацифізму (осудження будь-яких війн, навіть заради доброї ідеї) і передбачає ритуальне куріння марихуани. Останнє й дає змогу бачити світ у рожевих барвах і повністю розслабитися. Цей так званий «легкий наркотик» виготовляється з коноплі, цілі «ліси» якої спокійнісінько ростуть на острівних просторах. Хоча марихуана не є офіційно легалізованою (як, скажімо, в Амстердамі), її продають досить відкрито, а уряд тільки формально інколи влаштовує облави. Проте вдаватися до куріння, як це роблять деякі туристи (причому без всілякої релігійної забарвленості), зовсім не обов’язково, аби відчути атмосферу Ямайки і розчинитися в ній.
Незважаючи на очевидне поширення растафаріанізму на острові, статистика стверджує, що більшість ямайських мешканців є християнами. Однак немало тих, хто за статистикою є протестантами (понад 30% населення) або баптистами (25%), спокійно можуть поєднувати растафаріанське світосприйняття і «основну» релігію. Кажуть, такий синкретизм (поєднання навіть неоднорідних елементів у одне ціле) характерний для африканців — вони ж довго вірили одночасно в багатьох богів і, можливо, остаточно так і не сприйняли єдинобожжя. А більшість сучасного населення Ямайки (всього тут мешкає 2,7 млн чол.) саме і є нащадками африканських рабів, примусово завезених на цей далекий карибський острів у XVII—XVIII століттях — із їхніми віруваннями, забобонами, світосприйняттям і музичними традиціями.
Будинок театру в Кінгстоні
А до того на острові Ямайка, який належить до групи Великих Антильських островів, була зовсім інша атмосфера, інші боги, інша музика. На початку нашої ери тут розселилися індіанці араваки. Це вони назвали так острів. У перекладі з їхньої мови слово «хаймайка» означає «край джерел», «край струмочків, річок». Очевидно, що тисячолітня людська діяльність позначилася на природі, проте і нині острів відповідає своїй давній назві. Більше того, вона так пасує йому, що про назву, що її дав 1494 р. Ямайці великий Колумб (острів Фердинанда й Ізабелли), сьогодні мало хто згадує.
Більшу частину острова займає вапнякове плато, в якому численні річки, великі й малі, фігурно прорізають живописні ущелини. Територією країни-острова (це 10 990 км2) течуть понад сто річок. На сході країни здіймаються гірські хребти Ґранд-Рідж та Блу-Маунтінс (Голубі гори) із найвищою точкою 2256 м. Хребет Блу-Маунтінс особливо популярний серед туристів, адже його вершини і справді міняться на сонці неповторним відтінком. А можливо, це тільки здається... На заході країни пролягли райони саван, вкриті злаками, з окремими маяками-деревами. Бамбук, евкаліпт, орхідеї, цейба (бавовняне дерево) — типові представники рослинного світу Ямайки. В центральних важкодоступних районах країни збереглися тропічні ліси, хоча не так давно їх активно нищили. Найкрасивіші пляжі острова лежать уздовж північного узбережжя і захищені від хвиль кораловими рифами. Тут завжди тепло, і опадів — всього 630 мм на рік, проте погода в умовах тропічного пасатного клімату залежить від напрямку вітрів, що там панують, та висоти місцевості. Так, у горах на південному сході кількість опадів сягає 7500 мм.
Голубі гори
Пишна рослинність, таємничі печери, яскраві птахи, грайливі струмочки, численні бухти — хіба не для відпочинку створений цей острів? Ні, — вирішили європейці і розгорнули тут бурхливу діяльність. Іспанці до 1655 р. наполегливо, але безрезультатно шукали в острівних надрах золото. Коли колонія перейшла до англійців, вони взялися за сільське господарство. Точніше, «впрягли» до нього привезених із Африки рабів, вигнавши перед цим піратів, які впродовж десятиліття хазяйнували на острові. Великі прибутки давала колоністам цукрова тростина, а зі скасуванням рабства виникли великі проблеми: виробництво цукру скорочувалося, з робітниками виникало багато непорозумінь. Згодом цукор поступився першим місцем у експорті бокситам.
Національний парк Холівел в горах Блу-Маунтінс
Місто Кінґстон, побудоване британцями, було відомим «ринком рабів» в Америці. Коли землетрус зруйнував тодішнє серце економічного життя Ямайки Порт-Ройял, Кінґстон взяв на себе його функції, а згодом додав до них ще й столичні. Це місто хоча і було зруйноване силами природи, що стерли його колоніальний колорит, відновилося і досі залишається на чолі Ямайської землі. Тут мешкає 100 тис. жителів.
На початку XX століття негритянське населення почало все більш активно вимагати рівних прав, проводити численні акції протесту проти расистськи налаштованої британської влади. Проте англійську мову воно сприйняло настільки, що згодом зробило її державною на острові.
Куточок Кінгстона
Незалежною Ямайка стала тільки в 1962 р. Цьому передував період наданого Британією самоврядування, а також перебування у складі Вест-Індської федерації. Незалежне життя будувати було важко, надто складно виявилося збалансувати однобоку економіку (вона ж раніше працювала на задоволення потреб зовсім іншої держави). Незважаючи на фінансові вливання США, рівень життя падав, тож діючі уряди здебільшого не мали шансів перемогти на виборах.
Боб Марлі
Ямайські долари можуть прикрасити будь-яку колекцію. Вони потішать і того, хто збирає паперові гроші, і того, хто захоплюється монетками. Першим обов’язково сподобаються яскраві купюри із зображенням ямайських «економічних краєвидів» — бокситових рудників, пляжів, готелів та ін. А другі, без сумніву, будуть у захваті від незвичайних монет у формі семикутника із зображенням екзотичних тварин.
Doctor's Cave Beach Club — популярне місце відпочинку в Монтего-Бей
Ямайка входить до складу Британської Співдружності, а також до ООН, Організації американських держав та інших об’єднань. Нині англійці охоче їздять сюди відпочивати. І не тільки англійці. Ямайка неодноразово визнавалася кращим курортом на Карибах. Це й не дивно, туристична інфраструктура тут добре розвинена, пропонується відпочинок на будь-який смак: і пасивний, і активний, з пізнавальними екскурсіями (наприклад, на невеличку фабрику, що виготовляє ром). Туристи є джерелом основних прибутків Ямайки. Не випадково ж бокситові копальні зображені на місцевій купюрі у десять доларів, а готелі — на стодоларовій.
Водоспади Данс Рівер