Запальна музика та ритуали вуду, гірські вершини, просторі пляжі та смажена рум’яна індичка — такою відкривається країна Гаїті для гостя. Перше, що він побачить, ступивши на її землю, — це гори, які задивилися у синє небо, ціле пасмо гір, що зійшлися, аби зустріти відвідувача. А дещо взагалі може не відкритися йому. Навіщо? Менше знаєш, спокійніше спиш. Сонячна країна може соромливо приховати бідність, нетрі, навколишній хаос і запропонувати розслабитися. Дійсно, в мальовничих горах та на пляжах, серед розкішних пейзажів якось не спадає на думку, що ця гарна країна є однією з найбідніших у Західній півкулі. Однак у нашому світі важко щось приховати, і туристи побоюються Гаїті через можливість громадських безпорядків.

прапор Гаїті

прапор Гаїті

Першими жителями острова Гаїті (на ньому, окрім однойменної країни, розташована Домініканська Республіка) були індіанські племена, які змінювали одне одного або співіснували, — сібонеї, араваки, кариби та інші. Вони і дали назву острову. Хтось із них сказав «гаїті» (що означає «гористий», «висока земля»), просто описавши те, що побачив перед собою, і така назва закріпилася за цим шматком суходолу. Гористий рельєф острова надає йому особливої привабливості. Порівняно з сусідніми островами Гаїті справді є найбільш «високою землею» серед розташованих у Карибському басейні.

мапа Гаїті

мапа Гаїті

Гаїті на світовій мапі

Гаїті на світовій мапі

Серед тваринного світу Гаїті є справжнє диво — найменша на планеті ящірка — карликовий круглоголовий гекон. її довжина не перевищує 18 мм.

Узбережжя острова Гаїті

Узбережжя острова Гаїті

Острів Гаїті належить до групи Великих Антильських островів, однойменна країна розташована в західній частині острова. Її перетинають численні гірські хребти з найвищою точкою Ла-Сель (2674 м), з них стікають численні річки. На півночі країни лежать рівнини. Гаїті омивають Карибське море, Атлантичний океан та Навітряна протока. Сильно порізані береги острова виглядають мальовничо навіть на карті. А що вже казати про їхній «натуральний» вигляд! Місцеві гірські пейзажі вражають, проте раніше на цих тисячолітніх схилах було набагато більше дерев — людська діяльність дається взнаки. У внутрішніх районах є невеликі ділянки саван із поодинокими деревами, в національних парках охороняються густі ліси. А найбільш характерними дикими рослинами в цій країні є пальми, молочай, злаки та кактуси. Кактуси подекуди сягають чотирьох метрів заввишки.

Одна з Колумбових каравел, «Санта-Марія», біля узбережжя Гаїті сіла на мілину. Матроси, які залишилися на острові, розібрали її для своїх потреб. Старий якір із цього корабля, поїдений іржею, і досі зберігається в Національному музеї Гаїті. А гордість країни, столичний собор, мабуть, не випадково, називається Санта-Марія.

Христофор Колумб, відкривши острів у 1492 p., був зачарований його красою. Він відразу закохався в нього і, звичайно, окрилений успіхом, не став прислухатися до місцевої назви, а охрестив острів Еспаньйолою (Іспанським). Проте іспанці не змогли втримати свою владу на цих землях.

У кінці XVII століття Іспанія поступилася Франції західною частиною Еспаньйоли (27,75 км2), і вона стала французькою колонією Сан-Домінго (решта земель острова лишилася за іспанцями і отримала назву Санто-Домінго, проте це історія вже зовсім іншої країни). Спритні французи швидко перетворили Сан-Домінго на одну зі своїх найбагатших колоній. Тут вирощувалася цукрова тростина, кава, какао, бавовна, індиго. Для роботи на плантаціях колоністи тисячами завозили рабів із Африки. У XVIII столітті на Гаїті виробляли найкращий у світі цукор, він активно експортувався — французи тільки встигали підганяти кораблі. Проте їхнє солодке життя закінчилося в 1791 p., коли раби і вільні негри підняли повстання і почали активно боротися за власні права — вони спалили всі ненависні плантації цукрової тростини. У 1804 р. колонія проголосила свою незалежність і повернула собі вже трохи призабуту назву Гаїті. А потім почалася анархія. Правителі країни проголошували себе довічними президентами; був період, коли країна розпалася на дві частини, а потім не тільки об’єдналася, а й на двадцять років захопила Санто-Домінго, що тільки-но проголосила незалежність.

порт Жекмель

порт Жекмель

На початку XX століття у Гаїті панував економічний і політичний хаос, країна не могла розрахуватися з боргами. США окупували її і запровадили тут певні реформи, піддавши контролю все життя країни. І тільки після Другої світової війни американський фінансовий контроль над Гаїті послабився. Але життя в республіці так і не налагодилося. Один диктатор змінювався іншим. У 90-х роках XX століття СІЛА (за рішенням Ради Безпеки ООН) знову вторгайся в Гаїті, аби покінчити з диктатурою, що не була сумісна зі статусом республіки. Було проведено вибори, але після виведення військ із території країни внутрішньополітична ситуація зали і пилася вкрай нестабільною. І нині Гаїті перебуває у непростій ситуації. Уряд не може впоратися з тотальною бідністю, епідеміями та безграмотністю. Тривала соціально-економічна криза призвела до того, що Гаїті є однією з найвідсталіших країн у Латинській Америці, хоча має вигідне географічне положення, красиві пляжі, а отже, є потенційно привабливою для туристів, як і інші країни Карибського басейну.

Гаїтянські діти

Гаїтянські діти

Однак Гаїті залишається аграрним краєм, експортуючи каву, цукор, какао-боби та сизаль. Тут ростуть також кукурудза, рис, овочі та тропічні фрукти. Вести сільське господарство важко через своєрідне поєднання клімату і рельєфу. Тропічний пасатний клімат забезпечує рясне зволоження гір, а ось на рівнинах, де розташовані поля, відчувається нестача опадів. Мешканці Гаїті ловлять рибу, креветок, омарів, розводять домашніх тварин. Особливо остров’яни полюбляють індичок, що є обов’язковою стравою за святковим столом. Окрім сільськогосподарської продукції, країна продає за кордон боксити, запасів яких має досить багато, а також у незначній кількості промислові товари (електроніка з імпортної сировини, спортивне обладнання).

Гаїті є членом ООН та Організації американських держав, дуже залежить від міжнародної допомоги, а її грошова одиниця (гурд) є нестабільною.

Задня частина палацу Сан-Сусі

Задня частина палацу Сан-Сусі

Туристичний бізнес давав Гаїті прибутки десь чверть століття тому, в період відносного політичного спокою. Особливо полюбляли цю країну американці. Її й справді є за що любити — гірські віражі та морські хвилі, будівлі колоніальної епохи, екзотичні свята, багатий пташиний світ.

Ще двадцять років тому державною мовою Гаїті була французька. Проте це виглядало парадоксально і неприродно. Адже більшість населення говорила креольською — місцевим варіантом французької, який є досить далеким від оригіналу. А власне оригіналу, треба сказати, багато хто взагалі не знав. З 1987 р. креольська нарівні з французькою мовою стала державною.

Нетрі Кап-Аїтьена

Нетрі Кап-Аїтьена

Більшість жителів Гаїті є нащадками привезених з Африки рабів (всього тут мешкає 7,6 млн людей). Французи тоді і не підозрювали, що разом із рабами вони привезли до Нового Світу нову релігію, народжену в африканській далечині, — вуду. Вона поширилася тут чи не більше, ніж на батьківщині, трохи трансформувалася і стала дуже популярною. Хоча більшість населення офіційно вважається католиками, до християнства вони належать часто лише номінально. Попри всю статистику, на Гаїті головною є таємнича релігія вуду — дика суміш африканських вірувань, магії, християнства та ще багато чого. Гостей Гаїті зазвичай запрошують подивитися ритуали вуду. Танці під звуки барабана, принесення в жертву тварин, химерна поведінка віруючих справляють незабутнє враження.

парк Фор-де-Пін

парк Фор-де-Пін

Ритуали вуду дуже відрізняються від стриманих церемоній більшості релігій. Під звуки барабанів віруючі намагаються увійти у транс — тоді, вважають вони, відкриються невидимі «ворота» і духи (лоа), що мають магічну силу, почнуть говорити вустами людини. Поведінка віруючих у такому стані не здається адекватною, вони втрачають контроль над собою, і вуду через це в багатьох асоціюється зі служінням темним силам.

парк Макайя

парк Макайя

Проте навіть якщо відвідувачу не доведеться стати свідком релігійної церемонії, вуду все одно з’явиться перед ним, адже музика і танці, пов’язані з цими загадковими ритуалами, стали невід’ємною частиною культури Гаїті. Тож африканського колориту в цій латиноамериканській країні вдосталь. Любителі екзотики можуть сміливо обирати Гаїті, якщо не бояться небезпек, які приховує в собі країна. Так, у деякі райони (там розташовані нетрі) ходити категорично не рекомендується. Однак і в центрі столиці Порт-о-Пренс (846 тис. мешканців), нема гарантії, що не трапиться чогось небажаного — сутичок, безпорядків, громадянської непокори з негативними наслідками. І це може бути набагато небезпечніше, ніж ритуали вуду.

місто Петьонвіль

місто Петьонвіль