Наші уявлення про Бразилію зростали разом з нами. Дивлячись мультфільм про броненосців, ми уявляли собі країну, у якій водиться безліч дивних звірів, що блукають в амазонських лісах. Коли ми трохи підростали, то дізнавалися про шалені бразильські карнавали і місто Ріо-де-Жанейро — місто мрій Остапа Бендера, де всі ходять у білих штанях. Потім пересвідчувалися, що бразильська кава — найкраща у світі, а амазонські ліси перебувають під загрозою винищення. Втім, хоч би як багато ми знали про цю країну, вона завжди дивуватиме нас.

прапор Бразилії

прапор Бразилії

Федеративна Республіка Бразилія — найбільша за площею (8,5 млн км2) і чисельністю населення (165,6 млн людей) держава в Південній Америці. На півночі вона межує із заморським департаментом Франції Гвіаною, Суринамом, Гайаною, Венесуелою і Колумбією; на заході — з Перу; на південному заході — з Болівією, Парагваєм, Аргентиною й Уругваєм. На сході Бразилія омивається Атлантичним океаном. Державна мова країни португальська.

мапа Бразилії

мапа Бразилії

Бразилія на світовій мапі

Бразилія на світовій мапі

Бразилію можна умовно поділити на чотири географічних регіони. Вздовж вузької смуги узбережжя, між річками Ріо-Ґранде-ду-Сул та Банею розташовані гори. На північ від Бані рельєф розгладжується. На більшій частині країни розкинулося Бразильське плоскогір’я (найвища точка — гора Бандейра, 2890 м), на якому є кілька невисоких гірських пасом. А на півдні й півночі розташовані дві великі рівнини — Ла-платська та Амазонська низини.

Клімат Бразилії менш різноманітний, ніж її рельєф. Хоча вона є тропічною країною, у ній небагато районів, що несприятливі для постійного мешкання, — надто спекотних або надто вологих. Клімат змінюється «за діагоналлю» — з північного заходу до південного сходу — від екваторіального до субтропічного. Бразильська зима триває з червня по серпень, і в найпівденніших районах країни середня зимова температура повітря коливається між +13° і +18° С. Влітку (з грудня по лютий) у Ріо-де-Жанейро спекотно і задушливо, температура повітря нерідко сягає +40° С. В інші пори року вона становить близько +25° С. Найбільша вологість спостерігається в басейні Амазонки, а на центральному плато опадів менше, тож і повітря більш сухе.

Гора Пан-ді-Асукар (Цукрова Голова)

Гора Пан-ді-Асукар (Цукрова Голова)

Через Бразилію несе свої води найповноводніша у світі річка — Амазонка. За довжиною (6565 км) вона посідає друге місце, поступаючись тільки Нілу. Ця грандіозна річкова система перетинає половину країни. Вона є суднохідною, навіть океанські лайнери можуть пройти її руслом. Коли в 1500 р. іспанці відкрили узбережжя нинішньої Бразилії, вони побачили диво природи, що дуже їх налякало. Таємнича земля скидала в океан величезні маси води, що клекотіла й вирувала. Вири кишіли стовбурами могутніх дерев, що були вирвані з корінням, а плавучі лісові острівці, відірвані від суші, носилися по хвилях, наче тріски. Припливи в гирло річки сягали п’яти метрів. Іспанці такого ніколи не бачили. Вони хрестилися і злякано запитували у своїх супутників-індіанців: «Що це?» Індіанці відповідали: «Великий грізний бог! Амассона!» їхньою мовою це означало «розтрощувач човнів».

Амазонка

Амазонка

Інші великі річки — Сан-Франсіску та Парана. На кордоні між Бразилією та Парагваєм протікає річка Іґуасу (у перекладі — «велика вода»), з найширшим у світі водоспадом. Він теж має назву Іґуасу. Потік, що сягає 2,7 км у ширину, поділяється на 275 водоспадів, які падають з 72-метрової висоти. За добу через Іґуасу протікає понад мільйон тонн води.

Амазонка — найповноводніша річка планети. Її води становлять 20 відсотків світових запасів прісної води.

Щодо природи, то тут Бразилія є справжнім рекордсменом. Серед країн світу вона посідає перше місце за кількістю видів ссавців, прісноводних риб та рослин, друге місце — за чисельністю видів амфібій, третє — за різноманітністю пташиного царства і п’яте — за кількістю видів рептилій. Утім, статистичні дані не можуть передати того враження, яке справляють на туристів представники бразильської фауни: ягуари, тапіри, павукоподібні мавпи та їх крихітні родички ігрунки (завбільшки з олівець), лінивці, броненосці, каймани, анаконди й прісноводні дельфіни. Про метеликів, яких у долині Амазонки налічується понад 1800 видів, можна складати легенди. Вони міняться всіма кольорами веселки, а деякі з них могли б своїми крилами вкрити голову дорослої людини. Проте ті, хто захоче їх побачити, повинні взяти з собою репелент — москітів у бразильських лісах близько двохсот видів.

Річка Іґуасу

Річка Іґуасу

У ріках водяться піраньї, електричні вугри, багато крокодилів та водяних змій, тому купатися в них небезпечно. Піраньї — справжнє лихо бразильських річок. У 1981 p., після того як зазнало аварії пасажирське судно, понад 300 його пасажирів були миттєво з’їдені піраньями. Недарма місцеві мешканці склали приказку: «Три маленьких піраньї — це вже один великий крокодил». Птахи в сельві живуть майже всюди: у кронах дерев ніколи не стихає галас туканів, ара та дрібних папуг, над квітами пурхають колібрі, схожі на коштовні камінці. Слід сказати, що деякі з видів тварин та рослин ще й досі не досліджені і навіть не мають наукової назви.

Чи доводилося вам чути про дерева, які можна подоїти? Виявляється, в бразильській сельві є й такі. Місцеве населення називає їх «коровами» й дуже цінує. А вчені дали їм назву галактодендрон. Якщо надрізати в нього кору, то за годину можна націдити літр соку, який за смаком нагадує вершки з цукром. З молока, якщо його скип’ятити, виходить сир. А ще з нього можна виділити речовину, з якої виробляють свічки.

За даними бразильських учених, у долині Амазонки, у сельві (так називають амазонські вологі ліси) мешкає понад 50 племен, які ніколи не чули про навколишній світ. У деяких з них панує матріархат — усі важливі справи вирішують жінки. Але племена — це ще не все... Невелике поселення займає невеличку територію. І ось у 1973 р. у тропічних лісах Бразилії, поблизу кордону з Колумбією, зненацька знайшли річку понад 400 км завдовжки! А через дев’ять років у штаті Байя були знайдені руїни стародавнього міста. Дослідження показали, що це місто було побудоване інками, які, очевидно, шукали порятунку від іспанських конкістадорів.

Долина річки Шингу

Долина річки Шингу

Можливо, саме його шукав свого часу знаменитий мандрівник Персі Фоссет, розповіді якого дали матеріал для книги «Загублений світ». Учені цілком допускають, що в сельві можуть ховатися інші покинуті міста, які неможливо знайти навіть за допомогою сучасної техніки.

Амазонські ліси називають «зеленими легенями планети», бо вони постачають чверть усього кисню, яким забезпечують нас рослини. На жаль, вони можуть зникнути через те, що їх вирубують. Вчені підрахували, що кожної хвилини площа екваторіальних лісів зменшується на 50 га! Тільки в амазонських лісах за один день вирубують близько 1,5 млн дерев. За останні 80 років тут зникла зелена територія, яку можна порівняти з площею Франції, — 55 млн га. Найстрашнішим є те, що ці ліси не можуть відновлюватися: дощі миттєво змивають шар родючого ґрунту, й після цього на вирубках не може вирости жодне дерево.

Історія Бразилії не така багата, як у Перу чи Мексики. Індіанські племена, які мені кали тут віддавна, не створили могутньої цивілізації. Майже всі головні події починаються з XVI століття. Португалець Педро Альварес Кабрал у 1500 р. випадково замість Індії потрапив до Південної Америки. Коли португальці вперше вийшли на берег Бразилії, її населення сягало шести мільйонів. Та племена були розрізнені, що й полегшило завоювання цих земель. Уже в 1531 р. король Португалії Жуан III відправив до Бразилії перших колоністів. Територія колонії була поділена на 15 капітанств, які були роздані друзям королівства. Після того як з’ясувалося, що місцевий клімат ніби спеціально створений для вирощування цукрової тростини, колоністи заснували плантації. Спочатку на них працювали полонені індіанці, пізніше їх замінили раби з Африки. У 90-х роках XVII століття в Бразилії було знайдене золото. Незліченна кількість рабів була привезена з Африки, щоб закінчити своє життя на золотих копальнях.

Сельва

Сельва

У 1807 р. армія Наполеона ввійшла до Лісабона. За два дні до нападу португальський принц-правитель, що потім став доном Жуаном VI, вирушив до Бразилії. Приїхавши, він назвав Ріо-де-Жанейро столицею Об’єднаного королівства Португалії, Бразилії й Алгарве. Таким чином, Бразилія стала єдиною колонією Нового Світу, що здобула статус адміністративного центру європейської монархії. У 1822 р. син принца-правителя, Педро, що залишився правити колонією після повернення його батька в Португалію, вихопив із піхов свій меч і вигукнув: «Незалежність чи смерть!» У цей час Португалія була занадто слабка, щоб воювати проти заокеанської колонії, тому Бразилія стала незалежною імперією без кровопролиття.

Порт Росіфі

Порт Росіфі

У XIX столітті Бразилія з «цукрової» країни перетворилася на «кавову». Численні плантації кави спочатку обробляли раби, а після скасування рабства в 1888 р. їх замінили італійські робітники. В 1889 р. стався військовий переворот, і протягом наступних сорока років у країні було дуже неспокійно. Після світової економічної кризи 1929 р. був створений Ліберальний альянс, який через рік узяв владу до своїх рук і призначив президентом Хетуліо Варгана, який впровадив профашистський режим і залишався головою держави до 1954 р. Його спадкоємець Хускеліно Кубіцчек, заснував нову столицю — Бразиліа, що повинна була стимулювати розвиток країни. Над проектом працював знаменитий архітектор Оскар Німейєр. У 1960 р. економіка країни була підірвана інфляцією, стався новий військовий переворот. Військова диктатура змінилася демократичним устроєм тільки в 1989 р. Втім, Бразилії ще далеко до того, щоб називатися справді демократичною країною. В 1996 p. ООН проголосила, що в цій державі найнерівномірніший поділ матеріальних благ у світі. Нині економіка країни поступово піднімається, але понад 50 млн бразильців живуть поза межею бідності.

Нині Бразилія посідає перше місце в світі з виробництва цукру та кави.

Бразилія має найбільший економічний потенціал з усіх країн Південної Америки. Тут є родовища залізних і марганцевих руд, руд кольорових металів, у тому числі ніобію, берилію, танталу, бокситів, нафти, кам’яного вугілля. Електроенергією країну забезпечують ГЕС, побудовані на численних річках. Основою експорту є кава, залізна руда, соєві боби, тютюн та цукор. Все це потрапляє до інших країн морем. Найбільші портові міста Бразилії — Ріо-де-Жанейро, Сантус, Ріу-Ґранді, Порту-Алеґрі, Тубаран та Сан-Себастьян.

Будинок Конгресу в Бразиліа

Будинок Конгресу в Бразиліа

Столиця країни — Бразиліа — є адміністративним центром. Тут міститься більшість урядових закладів і мешкає майже вся політична еліта. Ще одне бразильське місто — Сан-Паулу — за кількістю населення (16,6 млн мешканців) посідає перше місце на континенті.

Собор за проектом Оскара Німейєра в Бразиліа

Собор за проектом Оскара Німейєра в Бразиліа

Але «візиткою» країни є інше місто — Ріо-де-Жанейро.

Про недоліки економічного життя Бразилії свідчить той факт, що вона має найвищий зовнішній борг — 245 млн доларів.

У перекладі це означає «річка січня». Такою дивною назвою місто зобов’язане географічній помилці. Під час експедиції 1502 р. Амеріґо Веспуччі відкрив невелику затоку, що глибоко врізалася в берег. Португальці дуже поспішали, тому вони не стали детально обстежувати узбережжя, а просто нанесли на мапу гирло річки й дали їй назву на честь місяця, коли вона була відкрита. Потім на берегах затоки виникло місто, яке перейняло її ім’я. Воно багато років було столицею, тож і досі залишається культурним центром Бразилії.

У центрі міста Сан-Паулу

У центрі міста Сан-Паулу

В Ріо мешкає понад сім мільйонів людей, третина — у бідних районах, де немає ані шкіл, ані лікарів, ані роботи. Серра-да-Каріока — круті гори, що є частиною національного парку Тіжикі — поділяють Ріо-де-Жанейро на північну і південну зони. Вид з Корковадо (750-метрової вершини гори, де стоїть статуя Христа Спасителя, який мовби благословляє Ріо) дає можливість ознайомитися з географічним розташуванням міста.

Статуя Ісуса Христа в Ріо-де-Жанейро

Статуя Ісуса Христа в Ріо-де-Жанейро

Серед видатних місць Ріо-де-Жанейро слід згадати численні музеї (історичний, національний, музей індіанців, сучасного мистецтва, аеронавтики, дорогоцінних каменів та рідкісних металів), театри, Національну бібліотеку, у фонді якої багато раритетів, кафедральний собор. Пляжі Ріо заповнені протягом усього року. Копакабана, мабуть, найвідоміший пляж у світі. Він тягнеться на 4,5 км уздовж узбережжя і приваблює тисячі людей, які люблять море й сонце.

Бразильський карнавал — найвідоміший у світі

Бразильський карнавал — найвідоміший у світі

Найбільш відомим бразильським святом є карнавал, який офіційно триває п’ять діб, а неофіційно — всі десять. На самбадромі, багатоярусній вулиці, призначеній для фестивалів самби, бразильці розважаються і галасують, тоді як кожна група з 16 найкращих шкіл самби танцює цілу годину. В Бразилії кажуть, що той, хто не бачив карнавалу на власні очі, не має права писати про нього більш ніж п’ять рядків. Лише заради цього фантастичного видовища вже варто відвідати Бразилію!